4 nejčastější zranění v ledním hokeji: zjistěte, jak se jim vyhnout


Lední hokej je jedním z nejrychlejších a nejoblíbenějších týmových sportů. Vždyť který malý kluk by se někdy nechtěl stát slavným hokejistou? Pokud vy nebo vaše dítě hrajete hokej nebo s tímto sportem teprve začínáte, nezapomínejte na správné sportovní vybavení. Jedině tak snížíte riziko, že se vaše nadšení promění v ošklivý úraz a třeba i ve dny strávené v nemocnici...

 Častá hokejová zranění

Dnešní hokej je rychlý a drsný sport. Od začátku 20. století, kdy hokej vznikl, brzy získal na dynamičnosti. Hráči na ledě bruslí až 60kilometrovou rychlostí, puky létají rychlostí přes 160 km/h a pokud vás zasáhne letící puk nebo hokejka, přichází úraz. Úrazy se v hokeji stávají také proto, že jde o kontaktní sport. Pro všechny hráče, kouče i rodiče je užitečné vědět, na jaké situace si v hokeji dát pozor a jak snížit riziko úrazu. Potom se do hokeje můžete pustit s větší jistotou.

1.  Otřes mozku a tržné rány na hlavě

Otřes mozku je jedním z nejčastějších hokejových úrazů. Asi to znáte sami: srazíte se se spoluhráčem nebo vás někdo odhodí na mantinel, a už ležíte na zemi. Ne vždy sice upadnete do bezvědomí, ale po prudkém nárazu se vám může točit hlava nebo se cítíte zmateně. V tom případě na nic nečekejte, přerušte hru a ihned navštivte svého lékaře.

Tržné rány na hlavě zase vznikají od cizí hokejky, brusle nebo jiné části hokejové výstroje. Jsou to ošklivé úrazy, kterým se ale často dá předcházet. Zlaté pravidlo zní: bez dobře padnoucí helmy na led vůbec nevstupujte. Oči a obličej ještě lépe ochráníte výměnou mřížky za plexisklo.

2.  Úrazy kvůli vysoké únavě

Pokud hrajete každý den a vaše tělo na to není dostatečně vytrénované, snadno dojde k úrazům způsobené únavou svalů a šlach. Tyto úrazy se potom dlouho hojí. Po každém tréninku nebo zápase proto dejte tělu dost času na regeneraci. Pokud se na hru ještě necítíte, vysvětlete kamarádům nebo trenérovi, že dnes nehrajete. Určitě to pochopí.

3.  Zásah hokejkou nebo pukem

Letící hokejky a puky vám můžou způsobit modřiny, pohmožděniny i tržné rány. Proto na led vstupujte jen v dobré kondici, celou dobu pozorně sledujte hru, hlídejte, kde se který hráč nachází a snažte se vyhýbat přímým nárazům odhozených hokejek nebo odpáleného puku. Pomohou vám i chrániče holení a chrániče ramen, které ztlumí sílu letícího puku nebo hokejky před nárazem do nohy nebo ramene.

4.  Úrazy kloubů

V hokeji dostávají zabrat také vaše kolena a ramena. Vazy a šlachy kolen se mohou natáhnout nebo natrhnout prudkou akcí či nárazem. K úrazu ramen zase dochází nárazem na mantinely nebo pádem na led. Pokud prudce změníte směr pohybu při bruslení, může to pro změnu skončit vymknutým kotníkem.

V těchto případech předcházejte úrazu pozorným sledováním hry a předvídáním pohybu ostatních hráčů. Z výbavy investujte do kvalitních bruslí, které vám budou skvěle sedět. Ramena a nohy opatřete pevnými chrániči ramen a holení a výbavu můžete doplnit také chrániči loktů.

Častá hokejová zranění - zuby

Hokej je tvrdý sport. Myslete na to, že závažná zranění mohou mít i trvalé následky a správným vybavením a chováním na ledu můžete riziko zranění minimalizovat.

Při hokeji vždy myslete na následující pravidla: chovejte se opatrně, snažte se předvídat nebezpečné situace a sledujte ostatní hráče, abyste se vyhnuli srážkám. Udržujte se v dobré fyzické i psychické kondici a pokud se na to necítíte, raději na led nechoďte. Zdraví máte jen jedno.