Jak vybrat holeně?


Jak vybrat holeně

Výběru chráničů holení byste měli věnovat stejnou pozornost a čas jako ostatním částem hokejové výstroje. Ačkoliv se zdá, že jejich pořízení je snadné a že není potřeba řešit detaily, vyplatí se držet několika základních kritérií. Jedině tak budete mít jistotu, že holeně hráče maximálně ochrání.

Je třeba nezapomínat, že holeně chrání nejen holenní kost, ale také kolena a lýtka. Žádné jiné pomůcky nezabezpečí nohy tak účinně jako holenní chrániče.

Tabulka velikostí chráničů holení

Délka holeně se měří podle obrázku níže

Výkonnostní úroveň

Naprostým základem, podle kterého se rozhodovat, je výkonnostní úroveň hokejisty. Amatérský hráč bude potřebovat jiný typ chráničů holení než profesionál hrající například nejvyšší hokejovou soutěž.

Pokud si chodíte jednou do týdne zahrát hokej s kamarády, bohatě postačí levnější holeně určené pro hobby hokej. Profesionálové by se naopak měli poohlédnout po variantách chráničů připravených na pravidelnou zátěž, mezi ně patří třeba holeně Vapor 2X PRO.

Vybrat si u nás můžete holeně z produktových řad Supreme, Vapor nebo Nexus. Jejich rozdíly snadno porovnáte na obrázku dole.

Správné umístění kolene

Přestože jde o chrániče holení, udržují v bezpečí také kolena. I proto si při výběru chráničů vyzkoušejte, jestli koleno přesně sedí v kolenní jamce. Pokud by tomu tak nebylo a nacházelo se ve špatné poloze, mohly by holením na tréninku či při utkání spíše uškodit než pomoci. Je zbytečné si přivodit zdravotní komplikace jen kvůli špatné volbě výstroje.

Ani malé, ani velké chrániče

Nepodceňujte ani rozměry holenních chráničů. Zejména v případě, kdy si pořídíte malou velikost, hrozí zranění nohy – jednoduše proto, že holeně nepokrývají správná místa na noze a zároveň hráči správně nesedí na kolenu. Každé volné místo je potenciálním rizikem pro bolestivý zásah pukem nebo protihráčem.

Ideální nejsou ani nadměrné holeně, které hráči znemožňují kvalitní bruslení a celkově kazí pohyb na ledě. Tento problém nastává především u dětí používajících větší holeně, do nichž teprve postupně dorůstají.

Zároveň platí, že pokud má hráč jazyky bruslí vystrčené ven, měl by si pořídit o něco větší chrániče, aby je mohl pod jazyk zasunout.

Výběr rozměrů

Je tedy nutné si dopředu zjistit, jakou velikost máte vy, případně hráč, pro kterého holeně pořizujete.

Základní rozdělení velikostí holenních chráničů spočívá v rozdělení na dětské, juniorské a seniorské. Konkrétní rozměr pak zjistíte primárně podle výšky hokejisty, ale kromě ní rozhoduje také váha a délka holeně.

Se správnou volbou vám pomůže tabulka velikostí uvedená níže. Stejně tak se na obrázku dole inspirujte, jak změřit holeň, abyste měli jistotu bezchybného měření.

Pohodlí

Kromě výše uvedených kritérií je taktéž zásadní, aby se hráč v holeních cítil pohodlně. Když velikost chráničů vybraná podle tabulky stoprocentně nesedí a například v některých místech tlačí, raději zkuste další varianty.