Trestná lavice

Výraz trestná lavice v hokeji i dalších sportech označuje místo, kam si hráči chodí odpykat prohřešky proti pravidlům, a to na základě rozhodnutí hlavního rozhodčího. Nejčastěji se jedná o menší tresty na 2 a 5 minut hracího času, případně o osobní tresty trvající 10 minut. Pokud hokejista dostane za faul nebo jiný prohřešek vyšší trest do konce utkání, místo trestné lavice zamíří rovnou do kabiny a do daného zápasu už nemůže zasáhnout.

V naprosté většině případů musí na trestnou lavici usednout ten hokejista, kterému rozhodčí trest udělil. Výjimkou je pouze vyloučení brankáře – pokud gólman dostane menší trest, podle pravidel neopouští ledovou plochu, ale prohřešek za něj odpyká některý ze spoluhráčů. Na trestnou lavici nemůže usednout ani nikdo z realizačního týmu mužstva.