Jak se úspěšně vyhnout nejčastějším chybám při výběru in-line bruslí


Jak správně vybrat kolečkové brusle, aby vám co nejdéle vydržely?

Jak správně vybrat kolečkové brusle, aby vám co nejdéle vydržely?

Znáte to, venku nádherné počasí a rodina nebo kamarádi vás lákají k projížďce na in-line bruslích. Jen do toho! Možná jste ale usoudili, že nastal čas své nohy odměnit novými bruslemi. Na co v takovém případě dávat pozor, abyste si zbytečně nezkomplikovali život? Sepsali jsme nejčastější chyby při výběru inlinů.

Zazářit po zimní přestávce na cyklostezkách nebo hřištích v nových kolečkových bruslích je skvělý pocit. Nezapomeňte ale, že se jejich koupi vyplatí věnovat aspoň trochu času a pozornosti. Předejdete tak případnému vracení zboží a jeho výměně za jiné.

Chyba číslo 1: „Zkusím co nejvíce ušetřit“

Ne, to se nevyplácí. Na trhu najdete spoustu in-line bruslí, které jsou výrazně levné. Pokud to však s ježděním myslíte vážně, postavte na první místo jiné parametry než cenu.

Před upřednostněním levné varianty si promyslete, jestli brusle splňují vaše potřeby a od prodejce zjistěte, jak kvalitní jsou jejich jednotlivé součásti. Než za pár týdnů kupovat kvůli špatné volbě nové in-liny, raději si několik stokorun připlaťte. To platí i v případě dětských bruslí, které by měly být především bezpečné a pohodlné. 

Chyba číslo 2: „Koupím brusle a uvidím co s nimi“

Častá chyba u začínajících jezdců. Na první pohled vypadají všechny in-line brusle stejně, ale ve skutečnosti existují různé brusle pro různé využití. Během výběru se tedy zamyslete, kde a na jakém povrchu budete nejčastěji jezdit.

Pro ladný skluz a na hladké stezky jsou nejlepší takzvané fitness brusle. Na proměnlivý povrch do města se hodí freeridový typ, pro dovádění ve skate parku a na podobných atrakcích zase freestylový. Jednotlivé druhy se liší jak typem boty, tak třeba velikostí a tvrdostí koleček.

Kolečkové fitness brusle a další speciály

Kolečkové fitness brusle a další speciály

Po speciálních bruslích sáhněte, pokud se chystáte hrát street hockey nebo in-line hokej.

Chyba číslo 3: „Velikost vyberu podle svých bot“

Někdy s tímto postupem uspějete, ale ať nesázíte na náhodu, doporučujeme jít jinou cestou. Velikost kolečkových bruslí určujte na základě několika parametrů.

Přeměřte své chodidlo a nahlédněte do velikostní tabulky, abyste se měli čeho držet. Poté ideálně vyzkoušejte konkrétní brusle a zjistěte, jestli vás netlačí nebo zda se v nich nohy nepohybují ze strany na stranu. Když cítíte, že v botě máte méně místa, je lepší zvolit o půl čísla nebo o číslo větší brusli.

Pokud si nejste s volbou velikosti jistí, klidně vyzkoušejte více in-line bruslí, ať porovnáte jejich pohodlí.     

Chyba číslo 4: „Na kolečkách nezáleží“

Záleží. Velikost, materiál i tvrdost koleček rozhodnou jak kvalitní váš zážitek z jízdy na in-line bruslích bude.

Jestli patříte k ostříleným jezdcům a máte rádi rychlost, dejte přednost větším kolečkám. Na rozdíl od malých se sice hůře ovládají, ale rozpálíte to na nich jako o závod. Rychlost zásadně ovlivňuje také tvrdost koleček – čím jsou tvrdší, tím rychleji pojedete. Tvrdá kolečka padnou do oka hlavně zkušeným bruslařům, dětem pořiďte raději měkká.

Jak vybrat kolečka na inline brusle? Zkuste se řídit našimi tipy

Jak vybrat kolečka na inline brusle? Zkuste se řídit našimi tipy

Z hlediska materiálu se nejčastěji setkáte s gumovými a plastovými kolečky. Nejlépe uděláte, pokud vaše brusle pojedou na gumových, protože plastová bývají nekvalitní a rychle se opotřebí.

Kromě koleček se věnujte i kvalitě ložisek, u nichž se nevyplatí rozhodovat jen podle oblíbeného parametru jménem ABEC norma. Toto hodnocení přesnosti ložiska na stupnici od 1 do 9 je užitečné, ale záleží třeba i na plynulosti točení koleček.

Naši specialisté vám poradí

Potřebujete s výběrem in-line bruslí poradit? Všechny dotazy zodpovíme online, ale rádi vás uvidíme přímo v některém z našich Bauer Hockey Shopů. Zde si můžete brusle prohlédnout i vyzkoušet.

Přejeme příjemné in-linové ježdění!