Jak vybrat ložiska na in-line brusle


ABEC norma, zvuk koleček a další faktory pro výběr ložisek bruslí

Jak vybrat ložiska na in-line brusle

Napadlo vás někdy při dovádění na kolečkových bruslích, jaká jejich součástka umožňuje plynulou a rychlou jízdu? Jsou to ložiska uvnitř koleček. Na kvalitu zážitku na inlinech mají velký vliv, a proto se jim při výběru bruslí vyplatí věnovat zvýšenou pozornost. Podle kterých kritérií se rozhodnout?

In-liny bez kvalitních ložisek jsou jako tělo bez duše. Tím, že snižují tření koleček, dělají bruslaři jízdu snadnější a dovolují mu dosáhnout vysoké rychlosti. Pokud nakupujete sobě nebo svému dítěti nové in-line brusle, zajímejte se kromě velikosti, značky či materiálu právě o ložiska.

Malá ložiska jsou pro pokročilé

Z hlediska velikosti je rozhodování jednoduché. U naprosté většiny kolečkových bruslí narazíte na ložiska s číselným označením 608, která jsou považována za standardní a hodí se třeba pro pohodové vyjížďky po cyklostezkách. 

Ložiska typu 688 (tzv. micro) využijí spíše milovníci pokročilejších sportů spojených s kolečkovými bruslemi, například inline hokejisté nebo rychlobruslaři. Jsou sice menší, ale zároveň mají kratší životnost, takže je musíte častěji měnit.

Výměna ložisek in-line brusle

Kromě velikosti se ložiska v bruslích dělí ještě na kontaktní a bezkontaktní, přičemž každý druh je vhodný pro jiný styl jízdy. Rychlíkům víc sednou druhé z nich, pohodářům spíš kontaktní.

ABEC norma není všechno

Kritérií, která rozhodují o kvalitě ložisek, je hned několik.

Oblíbeným se v poslední době stalo především hodnocení podle tzv. ABEC normy (z anglického Annular Bearing Engineering Committe), která má kořeny ve Spojených státech amerických. Tato norma na stupnici od 1 do 9 (ABEC 1, 3, 5, 7, 9) určuje přesnost ložiska – čím vyšší hodnota, tím menší odchylka od správných rozměrů. Kromě ní existuje i evropský standard ISO.

Platí, že s vyšším číslem ABEC normy můžete očekávat rychlejší a plynulejší jízdu. Byla by však chyba opomenout i jiná kritéria.

Na čem ještě záleží

Kromě ABEC nebo ISO normy vypovídají o kvalitě ložisek i jiné faktory, které jsou mnohdy ještě důležitější.

Ložiska do in-line bruslí

Při nákupu bruslí v obchodě roztočte všechna kolečka najednou. Pokud se točí stejně rychle a žádné se nezastaví výrazně dříve, je to dobrá známka. V takovém případě máte další důvod ložiskům věřit, protože svou funkci plní správně.

Mělo by vás také zajímat, jaké zvuky kolečka při roztočení a také samotné jízdě vydávají. V ideálním případě totiž neuslyšíte nic. Pokud ano, zajímejte se u obchodníka, jestli to není vinou horších ložisek.

Pakliže si na správných ložiskách opravdu potrpíte, sledujte i další faktory. Lze se zaměřit na materiál ložiska, druh maziva a krytování, váhu, počet kuliček v ložisku a samozřejmě také na jeho výrobce.

Výrobce důležitější normy

Ve většině případů platí, že známá a osvědčená značka ložiska je zárukou kvality. Zjistíte-li, že ABEC norma udává číslo 5, není to automaticky známka špatného výrobku. Raději vsaďte na prověřeného výrobce než na uvedenou ABEC normu.

In-line brusle

Stejně tak je často spolehlivým ukazatelem cena. Protože opravdu kvalitní ložiska do kolečkových bruslí za pár korun neseženete.

Nechte si poradit

Výběr ložisek může být pro laika poměrně náročná disciplína, takže se nestyďte požádat o radu. Buď někoho, kdo má s jejich pořizováním zkušenosti, nebo přímo prodejce, u kterého produkt pořizujete.

Nejdůležitější je, aby vám ložiska zajistila při jízdě dostatečný komfort a užili jste si na inline bruslích každý kilometr!