Jak správně vybrat betony


Výběr betonů je pro hokejového brankáře jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, jež může ovlivnit jeho výkony i na několik sezon dopředu. V případě správné volby totiž pomáhají zlepšit pohyb, mají co dočinění se stylem chytání nebo rozhodují o celkovém gólmanově pohodlí. Nemluvě už o bezpečnostním faktoru.

Prvním krokem při výběru betonů je zvolení správné velikosti. Od minulé sezony přechází značka Bauer na označení S, M, L,..

Převodní tabulku naleznete níže:

 

Rozdíl mezi jednotlivými řadami Supreme a Vapor/Reactor je především ve střihu viz. obrázek níže

 

Betony jsou zpravidla nejdražší částí brankářské výstroje, takže je o to důležitější vybrat ty nejlépe padnoucí. Pokud navíc plánujete jejich využívání po dobu několika let, dejte si záležet na každém detailu a vybírejte důkladně.

Ze všeho nejvíc dbejte na správnou velikost, ale nezapomínejte ani na jiná, níže uvedená kritéria.

Vybrat si můžete z produktových řad Supreme a Vapor, rozdíl v jejich střihu porovnejte na obrázku níže.

Úroveň brankáře

Pro občasné chytání při amatérském hokeji s kamarády bude stačit menší investice do betonů, zatímco profesionální gólman by na chráničích nohou neměl šetřit. Nejnovější modely jsou vyrobené pomocí nejmodernějších technologií a profesionálovi zaručí, že bude držet krok se svými konkurenty.

Velikost

Priorita číslo jedna. Na volbě správné velikosti si dejte záležet, protože větší betony mohou při chytání komplikovat pohyb, menší například zvýšit pravděpodobnost zranění.

Vybírat lze z dětských, juniorských i dospěláckých variant, každá z nich pak nabízí velikosti v rozptylu klasického velikostního značení (S, M, L, XL atd.). S měřením vám pomůže také přehledná převodová tabulka níže.

Nejsnadněji velikost betonů určíte podle vzdálenosti mezi podlahou a středem kolena. Vnitřní kolenní chránič by měl sedět na koleni (koleno musí být přesně v kolenní jamce) a gólman by měl doklekávat do bočního pěnového polštářku.

Pokud však chcete změřit celkovou délku betonů, potřebujete znát i délku chodidla a délku od kolena po kalhoty.   

Jestli brankářské betony nekupujete poprvé, řiďte se u velikosti i dle svého stylu chytání a zvyklostí. Správnou velikost poznáte mimo jiné podle toho, že během zákroků necítíte, že by vás chrániče kdekoliv tlačily. Pokud betony nutí k jakýmkoliv nepřirozeným pohybům, někde je něco špatně a vyzkoušejte ještě další velikosti.

Zbytek výstroje

Jakkoliv se může zdát, že jste vybrali přesně tu velikost, kterou potřebujete, betony kupujte i v závislosti na ostatních částech brankářské výstroje. Vyzkoušejte si je společně s kalhotami a vestou, abyste viděli, jestli opravdu pasují tak, jak mají. Předem se vyhnete například potížím při rozkleku, kdy může jeden kus výstroje zasahovat do jiné. Stejně tak berte v úvahu typ bruslí, které mívají různý tvar.

Nechte si poradit

Zvolit správnou velikost a typ betonů nemusí být v některých případech snadné, zvlášť pokud pořizujete první brankářskou výstroj dítěti. Když si nebudete s čímkoliv vědět rady, požádejte o pomoc odborného prodejce.