Jak vybrat chrániče holení? Ochraňte své nohy před bolestí i zraněním


Vyjet k hokejovému utkání či tréninku s holýma nohama, bez jakýchkoliv ochranných prostředků, může být bolestivá zkušenost. Nezáleží, jak dlouho a jak často se nejrychlejšímu kolektivnímu sportu věnujete, protože k úrazu nohy lze přijít třeba jen vinou prudce vystřeleného puku. A to je pak o nepříjemný zážitek postaráno.

Jak vybrat chrániče holení

Chrániče utlumí střelu i pád

Při klukovských zápasech na zamrzlém rybníku si sportovní nadšenci vycpávají nejcitlivější místa na nohách kusy oblečení. Pokud to ale s hokejem myslíte alespoň trochu vážně, nepovažujte takovou ochranu za užitečnou.

Jediným osvědčeným způsobem, jak výrazně snížit riziko úrazu, je používat chrániče holení. Ty dnes dosahují takových kvalit, že bez potíží utlumí prudce vystřelený puk, náraz o mantinel či led nebo napadání holí od protihráče.

Nejde přitom jen o zabránění modřinám a otokům. Nošením chráničů holení se vyvarujete dlouhodobým zraněním, kvůli kterým byste mohli na hokej na několik týdnů zapomenout.

Speciální tvar a paměťová pěna

Chrániče holení mají nejednou přednost – například kromě samotné holeně udržují v bezpečí také jiné části nohy, což z nich dělá univerzálního pomocníka. Přesahují jak do oblasti kolene, tak do míst, kde se nachází lýtko.

Holenní chránič bývá vyrobený z tvrdého plastu, který je speciálně vytvarovaný tak, aby pohodlně seděl na noze a zároveň odváděl vlhkost. Zevnitř se nachází polstrování (z pěny či podobného materiálu) pro co největší pohodlí hráče. U lepších modelů je součástí i ochrana lýtkového svalu s upínáním pomocí pásek.

Chránič kolene potom navazuje na holenní chránič a taktéž má předek vytvořený z tvrzeného plastu, nechybí ani vnitřní polstrování. Výjimkou není přidávání paměťové pěny do chrániče, která se přizpůsobí kolenu konkrétního hokejisty.

Chrániče holení

Na prvním místě bezpečnost

Tak jako u jiných částí hokejové výstroje je potřeba také u chráničů holení věnovat dostatek času výběru modelu a správné velikosti. Každému totiž sedí a vyhovuje něco jiného.

V první řadě se rozhodujte podle toho, jak pravidelně a na jaké úrovni hokej hrajete. K dispozici jsou holenní chrániče pro amatéry, poloprofesionály i profesionály, stačí si jen správně vybrat.

Pro všechny případy nicméně platí že nejdůležitějším kritérium výběru je bezpečnost, až poté se můžete zaměřit na pohodlí. Pokud tedy chrániče vybíráte poprvé, poraďte se s prodejcem nebo jiným odborníkem na hokejovou výstroj.

Velikost určuje i výška hráče

Volbu velikosti holenních chráničů zvládnete i sami. Jejich rozměry se rozdělují na dětské (8" a 9"), juniorské (10", 11" a 12") a seniorské (13-18").

Správnou velikost nejrychleji odvodíte od své výšky, případně od výšky jiného hráče, jemuž chrániče pořizujete. Dětská velikost odpovídá výšce 100-122 cm, juniorská 132-162 cm a seniorská přibližně 162-200 cm. I u velikosti ale postupujte dle individuálních potřeb jednotlivce.

Popřemýšlejte i nad tím, zda máte při hokeji jazyky bruslí vystrčené ven, nebo zastrčené dovnitř. Pokud platí první možnost, pořiďte si delší chrániče holení, abyste je mohli pod jazyk zasunout.

Odborník vždy pomůže       

Shánění chráničů holení v žádném případě nepodceňujte a věnujte jim stejné úsilí, jaké vkládáte do nákupu helmy nebo hokejky. Když si nebudete při výběru jistí, raději požádejte o radu odborníka.