Jak vybrat chrániče loktů


Jak vybrat chrániče loktů

Chrániče loktů se řadí k menším částem výstroje, ale o to důležitější úlohu plní. Kromě samotného lokte chrání také loketní kloub a bicepsy, případně i předloktí. Jakékoliv zranění v oblasti ruky může pro hokejistu znamenat dlouhodobé potíže, proto je nutné před zakoupením správně vyhodnotit, jaký druh chráničů loktů bude pro daného hráče ten pravý.

Rozdíl střihu mezi jednotlivými řadami

 

Tabulka velikostí chráničů loktů

  Youth Junior Senior
  S M L S L S M L
Věk 4-7 let 5-8 let 6-9 let 8-11 let 11-14 let 14 + 14 + 15 +
Váha v kg
18-27 20-29 23-32 27-41 35-50 54-73 64-82 73-91
Výška hráče v metrech
0,98-1,24 1,09-1,32 1,14-1,4 1,3-1,42 1,5-1,63 1,65-1,75 1,7-1,8 1,75-1,85
Délka paže v cm
18-20 19-22 20-23 23-28 25-30 30-33 33-36 36-38

 

Délka paže se měří viz. obrázek níže

 

K pádům lokty na ledovou plochu dochází při hokeji často a každý hráč ví nejlépe, jak jsou nepříjemné. Při volbě vhodného chrániče nicméně minimalizujte riziko zranění a modřin. Stačí se při výběru držet základních kritérií.

Produktové řady

Na výběr máte z produktových řad Vapor, Supreme a Nexus. Rozdíly ve střihu jednotlivých variant můžete porovnat na obrázku níže.

  • Vapor: mají tvar rozšířený v oblasti bicepsu, anatomicky vytvarovaný kolem lokte a předloktí.
  • Supreme: je pro ně typický anatomický tvar kolem lokte, bicepsu i předloktí.
  • Nexus: vyznačují se hlubokým tvarem.

Výkonnostní úroveň

Za prvé byste chrániče loktů měli vybírat podle toho, jak často si chodíte hokej zahrát.

Jestli se řadíte spíš k amatérským hokejistům a na led skáčete jednou nebo dvakrát týdně, postačí základní chrániče, jako jsou například lokty BAUER S18 ELBOW PAD.

Pokročilejším hokejistům slouží lokty s pohodlnější výstelkou, jsou určené pro jedince hrající zhruba třikrát až čtyřikrát týdně. Chránič je odolnější a vyrobený tak, aby byl pohyb v něm co nejkomfortnější.

Profesionálové využívající výstroj prakticky každý den by měli sáhnout po nejkvalitnějších chráničích loktů. Zajistí maximální ochranu lokte, bicepsu i zápěstí, navíc bývají doplněné o speciální antibakteriální výstelku. Přestože jsou o něco dražší, profíkům se vyplatí je pořídit. Mezi takové produkty patří třeba lokte VAPOR 2X PRO.

Zapínání

Vybírat lze i podle počtu pásků, kterými se chránič loktů zapíná. Zatímco levnější lokty pro amatéry mají většinou dva pásky, vyšší modely disponují pásky třemi, které si je možné nastavit podle potřeby.

Správné umístění lokte

Při zkoušení chráničů si zkontrolujte, jestli loket přesně sedí v loketní jamce. V opačném případě by mohl během zápasu či tréninku vyklouzávat, nebo dokonce nepříjemně tlačit, což sníží pohodlí hráče.

Velikost chráničů

Alfou a omegou výběru ideálních loketních chráničů je jejich velikost. Pokud by byl chránič příliš malý, hrozí zranění. Když bude naopak velký, omezí hokejistův pohyb a komfort. Tato chyba nastává zejména u dětí, jimž rodiče často pořizují větší chrániče, do nichž postupně dorůstají.

Velikosti chráničů loktů jsou primárně rozdělené na dětské, juniorské a seniorské. V každé z těchto kategorií se dále dělí na konkrétní velikosti (S, M, L) podle věku hráče, jeho výšky, váhy a délky paže.

S výběrem správné velikosti vám pomůže velikostní tabulka níže. Stejně tak se inspirujte návodným obrázkem, který ukazuje, jak změřit délku paže.

Pohodlí

Když si vyberete velikost, ujistěte se také, že vám chránič lokte z ruky nesjíždí, nebo že ji neškrtí. Kromě výše uvedených rad je na místě se částečně rozhodovat i podle vlastního pocitu – pokud se v chrániči cítíte nepohodlně, je lepší vyzkoušet také další velikosti.

Z pohledu pohodlí je potřeba brát ohled i na styl hry daného hokejisty. Dvěma na první pohled typologicky stejným hráčům mohou sedět odlišené loketní chrániče. I v tomto případě se řiďte individuálními požadavky.