Jak vybrat helmu na hokej


Helma patří k naprostému základu hokejové výbavy. Při rychlém pohybu na ledě hrozí řada nebezpečí, je tedy třeba zajistit hráčovo zdraví a bezpečí. Helma chrání nejen část hlavy před pádem či úderem. Pokud je doplněná čelní mřížkou nebo štítem, zvyšuje ochranu obličeje, očí i zubů.

Kvalitní a bezpečná helma je naprostý základ, podle hokejové federace IIHF musí splňovat následující parametry:

  • vnitřní výstelka
  • úprava velikosti stažením, roztažením
  • závity pro přimontování plexi či mřížky
  • řemínek pod bradu

Pokud helma postrádá některou z těchto částí, doporučujeme od ní dát okamžitě ruce pryč.

 

Kvalitní výrobci a materiály

Jsme přesvědčeni, že šetřit na ochranných pomůckách se nevyplácí. U sportovního oblečení je diskutabilní přínos velké značky v kvalitě materiálu. Zde, při výběru helmy a ochranných pomůcek, je rozdíl mezi jednotlivými cenovými hladinami opravdu znatelný. Dražší produkty mají lepší odvětrávání, snadnější uzpůsobení tvaru hlavy i propracovanou výstelku. Důležitý je také efektivní tvar s komfortním, dostatečně fixovaným usazením.

 

Pečlivý výběr a zkoušení

Helma patří, stejně jako brusle s hokejkou k těm hráčským doplňkům, které se řídí velmi individuálním směrem. Každý hráč preferuje jiný tvar, opírá se o zažité návyky, atd. Při výběru nové helmy se nespoléhejte jen na doporučené typy či obrázky. Helmu je ideální vyzkoušet osobně, porovnat usazení i možnost aretace velikosti. Hráč by se měl s nasazenou helmou dobře cítit. Při prudkém pohybu hlavy nesmí dojít k posunu nebo vychýlení. Stejně tak jistící proužky nemají tlačit, ani omezovat hybnost.

Vždy ale záleží na tom, jak helma padne a komu vyhovuje. Není nic horšího, než helma, která tlačí, na druhou stranu je přirozené, že než se vnitřní stélka plně přizpůsobí tvaru vaší hlavy, může v některých místech tlačit.

 

Funkční doplňky

Při pořizování helmy je třeba navíc pamatovat na postupnou úpravu a změny v materiálu, dočasné otlaky jsou tedy běžné. Při pořizování nové helmy také zvažte rozšíření, mřížka nebo průhledný štít zásadně zvýší vaši ochranu i komfort při hře.

Tabulky velikosti helem dle obvodu hlavy: