Jak vybrat lapačku a vyrážečku? Svou roli hraje i výkonnostní úroveň


Brankář s lapačkou a vyrážečkou

V případě lapačky a vyrážečky platí známé pořekadlo sto lidí, sto chutí. Každý gólman preferuje jiný typ rukavic, nicméně jedno mají všichni společné: potřebují se v nich cítit maximálně bezpečně a pohodlně, i drobná nepřesnost může brankáře v zápase či tréninku znejistit.  

Na své si přijdou profíci i amatéři

Ještě, než se pustíte do volby velikosti a typu lapačky s vyrážečkou, zamyslete se nad svou výkonnostní úrovní. Od ní by se totiž mělo odvíjet všechno ostatní, včetně ceny. Tak jako brankářské kalhoty nebo betony, i lapačka a vyrážečka jsou vyráběné pro tři výkonnostní úrovně: amatéři, poloprofesionálové a profesionálové.

Hobby brankářům většinou postačí levnější, ale zároveň kvalitní rukavice. Profíci by měli sáhnout po dražší variantě vyrobené z nejmodernějších materiálů a vyhovující současným trendům profi hokeje.

U lapačky řešte úhel svírání

Přestože brankářské lapačky vypadají na první pohled stejně, ve skutečnosti se hodně liší.

Každý typ má jiný úhel zlomu při zavírání rukavice, což ovlivňuje pohyb prstů uvnitř lapačky. Buď se špička ukazováčku zavírá ke špičce palce (užší varianta), nebo jsou prsty svírány do dlaně pod zdvižený palec (širší varianta). Mezi těmito dvěma verzemi existuje i jedna kompromisní. Záleží už jen na gólmanovi, která varianta mu sedí nejvíc.

Kromě úhlu při svírání je vhodné lapačku vybírat také dle pohodlí při držení hokejky, aby s ní maskovaný muž mohl bez potíží rozehrávat. I proto si rukavici před zakoupením vyzkoušejte, ať vám sedí po všech stránkách a nemusíte ji několikrát měnit.

Vyrážečka by měla gólmana chránit

Na vyrážečku brankáři nebývají tolik citliví jako na lapačku, přesto její výběr nepodceňujte.

Vyrážečka slouží jako nástroj pro zastavování puků, ale stejně důležité je také její bezpečnostní hledisko. Aby gólmana maximálně ochránila, musí být vyrobená z odolného materiálu a měla by pevně držet na ruce. Při pořizování vyrážečky také sledujte, zda je správně vyřešena ochrana prstů a jestli je boční stěna u palce dostatečně pevná.

Vyrážečka Bauer

 

Dále se vyrážečky liší už jen v detailech, jako je třeba zahnutí přední desky. Zde opět záleží na individuálních preferencích.  

Standardní, nebo opačný gard?

Důležitou roli také hraje, ve které ruce brankář drží lapačku a v jaké vyrážečku. Jinými slovy záleží, v jakém chytá gardu. Pro většinu gólmanů je typický takzvaný standardní gard (lapačka na levé ruce, vyrážečka na pravé), ale spousta jich zastavuje kotouče v gardu opačném.

Již zaběhnutí brankáři dobře vědí, v jakém gardu chytají. Na jeho správnost je třeba se zaměřit hlavně u dětí, které s brankářským řemeslem teprve začínají a výstroj na sobě mají poprvé v životě.

Velikost určíte podle věku

Volba velikosti je u lapačky a vyrážečky jednoduchá. Vybíráte dle věku brankáře, a to z variant pro začínající děti (Youth), již pokročilejší nebo starší děti přibližně od 2. do 8. třídy (Junior), mládežníky (Intermediate) a dospělé hráče (Senior). Vždy ale velikost před zakoupením produktu vyzkoušejte. 

V Bauer Hockey Shopu vám poradíme

Pokud lapačku a vyrážečku kupujete pro sebe nebo své děti poprvé, nemusíte spoléhat jen na vlastní úsudek. Přijďte osobně na návštěvu do některého z Bauer Hockey Shopů a nechte si poradit od odborníka. Zároveň si můžete produkty přímo na místě vyzkoušet. Rádi vás uvidíme!