Příběh Michala Kempného: První nedraftovaný Čech, který získal Stanley Cup


Hokejista Michal Kempný

 

Příběh hokejisty Michala Kempného může znít jako pohádka. Ve skutečnosti je spíš názornou ukázku, že díky tvrdé dřině a odhodlání lze obstát i v nadupané konkurenci. Kempný pravidelně hraje NHL, ač nad ním v českých klubech občas lámali hůl.      

Za hokejem léta dojížděl

Michal Kempný se jako malý kluk příliš nelišil od ostatních vrstevníků. Byl to chlapec, který zkoušel různé pohybové aktivity, kromě hokeje rád hrával tenis nebo fotbal. Nakonec vsadil na sport s hokejkou a bruslemi na nohou – vyrůstal totiž v době, kdy česká reprezentace získala zlato na olympiádě v Naganu. A to Kempného okouzlilo.

Dnes třicetiletý zadák musel pro hokej dost obětovat. V jeho rodném Hodoníně neměli zimní stadion, a tak dojížděl do Břeclavi, kde nastupoval téměř celou základní školu.

Později, už jako dorostenec a junior, nastupoval za slovenskou Skalici. Tam to měl z Hodonína co by kamenem dohodil. Jenže pokud chtěl Kempný hrát hokej jako profesionál, bylo třeba udělat další krok. A tak v roce 2008 přestoupil do Brna.

Až moc obranných chyb

Michal patřil k nejtalentovanějším mladíkům brněnské juniorky, dostával příležitost i v hlavním týmu Komety – ta tehdy ještě hrála druhou nejvyšší soutěž. Směrem do útoku předváděl skvělý hokej, zato často vyráběl zbytečné chyby v obraně. Takové, které by si bek hrající na profesionální úrovni neměl dovolit.

Zkrátka to nebylo ono a trenéři dávali Kempnému najevo, že by měl být opatrnější a méně kreativní. I proto v následujících letech pendloval mezi Kometou, Havlíčkovým Brodem a Třebíčí. Brno mu dalo prostor i v extralize, ale na stabilní pozici v kádru to nestačilo.

Zlomový rok ve Slavii

Kdo ví, jak by kariéra současného hráče Washingtonu dopadla, kdyby v roce 2012 neodešel na hostování do Slavie Praha.

Tam si ho pod svá křídla vzal kouč Vladimír Růžička, který jej proměnil v elitního hráče. Kempný to s Růžičkou neměl lehké a některé metody uznávaného trenéra mu cuchaly nervy, nicméně neodmlouval a dál na sobě tvrdě pracoval. Roční působení ve Slavii znamenalo zásadní kariérní zlom.

Michal Kempný v Baueru

Na další sezonu se Michal vrátil zpátky do Brna, aby předváděl daleko lepší výkony než kdy dřív. Dokonce tak výborné, že si roku 2015 vysloužil nabídku z ruské KHL – sáhl po něm Avangard Omsk.

Do Washingtonu přišel v pravý čas

Tvrdá dřina přinesla ovoce. Ve chvíli, kdy to zrovna nečekal, přistála Kempnému po dalším ročníku na stole nabídka z NHL. Ačkoliv nikdy neprošel draftem, smlouvu s ním podepsali Chicago Blackhawks. Splněný sen.

Za Chicago český bek odehrál 81 zápasů, ale příliš prostoru ve hře nedostával. Výsledek? Během období 2017/2018 Blackhawks Kempného vyměnili do Washingtonu. A zatímco v Chicagu paběrkoval, do výběru Capitals skvěle zapadl.

Okamžitě se zařadil k hlavním oporám obrany a v play-off 2018 se výrazně zasloužil o cestu Washingtonu za Stanley Cupem. Ve vyřazovacích bojích posbíral 5 kanadských bodů a během finále vstřelil důležitý gól.

Motivace pro malé sportovce

Někdejší dojíždění do Břeclavi se vyplatilo. Michal Kempný má své jméno vyryté na Stanley Cupu, přivezl jej ukázat do Brna i rodného Hodonína. Stal se prvním nedraftovaným Čechem, jenž nejslavnější hokejovou trofej vybojoval.

Třeba Michalův příběh poslouží jako motivace některému z malých sportovců.