10 důvodů, proč jsou inliny skvělé: Posílí fyzické i psychické zdraví


Inline bruslení nabízí zábavu, relax i celou řadu zdravotních benefitů. Ať už holdujete rekreačním projížďkám kolem rybníka, honíte co nejlepší čas při rychlobruslení nebo jste propadli kouzlu artistic či aggressive skatingu, jezdit na bruslích se víc než vyplatí.  Jaké výhody přináší a proč je vytáhnout alespoň dvakrát týdně?

Inline bruslařka

Inline bruslení patří mezi aerobní aktivity, které jsou oblíbené za účelem hubnutí či posílení fyzičky. Zapojuje všechny svalové skupiny těla a když se do něj pořádně opřete, uvidíte rychle výsledky. Tento silově-vytrvalostní sport se podílí na posilování srdce i celkovém zlepšování imunity. Proč dát inlinům přednost před dalšími sporty?

 

1)    Jsou šetrné ke kloubům

Pokud už se vám běh či chůze kolem domu omrzely, inliny jsou další sportovní disciplínou, na kterou se můžete vrhnout. Při bruslení jsou klouby zatěžovány mnohem méně než u jiných druhů cvičení. Na rozdíl od běhání jsou například klouby šetřeny až o 50 %, protože tělo není vystavováno nárazům.

 

2)    Pomáhají hubnout

Aerobní aktivity jsou nejoblíbenějšími sporty za účelem hubnutí. Kalorický výdej je ale přímo závislý na intenzitě, se kterou je sport prováděn. Pokud se pohybujete na své trase nejraději lážo plážo tempem o rychlosti zhruba 10 km/h, spálíte přibližně 350 kalorií. Pokud kopnete do vrtule a dostanete se na vyšší rychlost kolem 16 km/h, můžete spálit až 600 kalorií za hodinu.

 

3)    Posilují svaly

Inline bruslení je jedním z nejlepších způsobů, jak se celkově zpevnit. Zapojuje totiž svaly všech částí těla. Nejvíce jsou přitom namáhány svaly spodních končetin, především stehna, boky a hýždě. Můžete si ale vybudovat i svaly spodních zad, jako jsou vzpřimovače páteře či trapézový sval.

Icon Chci In-line brusle

4)    Učí rovnováze

Díky inline bruslení se naučíte lépe ovládat své tělo a pracovat s rovnováhou, kterou přenášení váhy z nohy na nohu vyžaduje. Abyste se na inlinech vyhnuli pádu, budete přirozeně nuceni k lepší koordinaci. Díky pravidelnému balancování na bruslích se dočkáte i celkového zlepšení držení těla.

 

5)    Pomáhají posilovat srdce

Kdo by nechtěl mít silné a zdravé srdce, které jen tak něco neskolí? Bruslení po dobu 30-40 minut denně dokáže snížit krevní tlak, omezit nebezpečí srdečních onemocnění a celkově posílit tělo. Vytrvalostním aerobním pohybem se totiž trénuje srdeční, cévní a respirační systém, takže dochází k utužování zdraví.

 

6)    Formují nohy, ale i paže

Čtete správně – paže. O tom, že inline brusle tvarují a posilují nohy se mluví stále, ale trochu se zapomíná, že paže, které se používají při bruslení pro vyvážení rovnováhy, také intenzivně pracují. Nemusíte se tedy bát, že si vybudujete atletické nohy, ale na rukou se vám bude třást tvaroh. Progres uvidíte na spodních i horních končetinách.

 

7)    Uvolní tělo i psychiku

Inline bruslení není jen o zábavě, jedná se zároveň o vhodnou relaxační aktivitu. Obujte si brusle a projeďte se kolem jezera, nebo si objeďte několik koleček v parku pod rozkvetlými stromy. Díky plynulým pravidelným pohybům v přírodě na čerstvém vzduchu uvolníte napětí a zlepšíte svou mentální kondici. Zbavíte se stresu, vyčistíte hlavu a budete se cítit báječně.

 

8)    Zvyšují vytrvalost

Když se pravidelně s bruslemi vydáte na kopec nebo se projíždíte svou oblíbenou trasou, vaše tělo se naučí využívat své energetické zásoby rovnoměrně a účinně. Odměnou vám bude zanedlouho vyšší svalová odolnost, kterou můžete zúročit i v dalších sportech.

 

9)    Jsou tu pro každého

Z inline bruslení se mohou radovat všechny věkové skupiny, od nejmenších dětí po důchodce. Jednoduchý pohyb vyžaduje pouze trochu tréninku a překonání strachu z pádu, takže se ho brzy naučí každý. Záleží jen na vás, jakou intenzitu a tempo zvolíte, popřípadě jaký druh bruslení vás baví nejvíc. U bruslení nehraje roli věk, ale pravidelnost, která přináší výsledky.

 

10)  Hodí se kamkoliv  

Žádné složité plánování. Žádné utrácení peněz. Žádné shánění sparing partnerů. Jednoduše se rozhodnete, vezmete brusle do ruky a vyrazíte brázdit nejbližší stezku. Stačí si zvolit vhodnou trasu, obout brusle a nastolit tempo, které pro vás bude mít smysl.

 

Hledáte větší sportovní výzvy? Zařaďte jízdu do kopce nebo si zvyšte tempo. Nezapomínejte, že pravidelnost růže přináší a největší výhody z bruslení vytěžíte, pokud se mu budete věnovat alespoň 3 hodiny týdně rozložené mezi 2 a 3 dny. Už vás svrbí nohy? Nejvyšší čas se znovu projet!