4 tipy pro hokejové brankáře, jak trénovat mimo led


Brankář s hokejovou maskou

Příprava mimo ledovou plochu je pro hokejové brankáře stejně důležitá jako ta mezi mantinely. Ale jaká tréninková cvičení jako gólman absolvovat, abyste se neustále zlepšovali a byli dokonale připraveni na každý zápas i trénink na ledě?

Inspirujte se 4 tipy na brankářská cvičení, která můžete provádět v tělocvičně nebo klidně doma v obýváku. Všechna se hodí jak pro trénování „na suchu“ během hokejové sezony, tak pro letní přípravu na nový ročník. Přijdou vhod dospělým i malým gólmanům na jakékoliv výkonnostní úrovni.

Odrážení tenisových míčků o zeď

Jedno z nejlepších cvičení na trénování postřehu a schopnosti reagovat na náhlou změnu směru kotouče. Při tomto tréninku brankář stojí před zdí a odráží o ní tenisový míček, který se následně snaží chytit – vtip spočívá v tom, že se míček odrazí pokaždé jinak, a tak gólman musí být pohotový.

Toto cvičení lze provádět jak v základním postoji (vestoje), tak například s úkrokem vzad a následným stáním na jedné noze.

Odrážení tenisáků vkleče brankářskou hokejkou

Také k tomuto cvičení využijete tenisové míčky, ale tentokrát je zaměřené na zdokonalení zákroků brankářskou holí.

Brankář si klekne na podložku před zeď (čelem ke zdi) a do ruky si vezme gólmanskou hůl. Samotné cvičení probíhá za asistence druhého člověka, který stojí za zády brankáře a hází tenisový míček o zeď. Klečící gólman na odražené míčky reaguje hokejkou a snaží se je odrazit.

Reagování na povely aneb jak zlepšit reflexy

Gólman může své reflexy zdokonalovat i jinak než chytáním tenisáků. Například reagováním na povely jiného člověka (asistenta). Jak to vypadá v praxi?

Před brankářem na zemi leží tři různobarevné plastové terče. Gólman se musí nohou či rukou vždy dotknout toho terče, jehož barvu asistent vykřikne. Ideální je začít pomalu a tempo postupně zrychlovat, případně do cvičení zakomponovat náročnější povely. Třeba tím, že jednotlivým terčům přiřadíte čísla, která bude asistent vykřikovat místo barev. 

Zpestřete si trénink driblováním hřbetem ruky

Rádi byste vyzkoušeli méně tradiční cvičení pro gólmany, které vás vytáhne ze zavedené rutiny? Vyzkoušejte driblování hřbetem ruky (zapojit můžete i obě ruce) a zlepšete tak své reakce při zákrocích brankářskou lapačkou či vyrážečkou.

Princip cvičení je jednoduchý: gólman vestoje dribluje s tenisovým míčkem, ale nikoliv o zem, ale hřbetem ruky směrem do vzduchu. Cvičení provádí tak dlouho, dokud mu míček nespadne. Chcete-li zvýšit náročnost, můžete snižovat postoj do dřepu nebo driblovat oběma rukama.

Buďte při brankářském tréninku kreativní  

Ať už se během přípravy mimo led rozhodnete pro kterékoliv cvičení, nebojte se jednotlivé aktivity často střídat a být kreativní. Pro maximální přínos tréninku je důležité, aby brankáře co nejvíc bavil.