5 tipů, jak trénovat hokejovou střelbu. Spoustu fíglů lze provádět doma!


Střelba zdobí každého hráče – a to nejen útočníka. Ovšem pokud ji chcete ovládat na jedničku, musíte mít pořádně natrénováno. Jak ale co nejefektivněji hokejovou střelbu trénovat? A půjde to třeba i v domácích podmínkách?

Zapomeňte ovšem na střelbu tenisákem o zeď vašeho paneláku. Spolehněte se raději na nové metody, nové technologie – a především nové tréninkové pomůcky.

trénování hokejové střelby

1) Ovládněte stickhandling

Možná na úvod trochu překvapivý bod, ale o střelbě je třeba uvažovat komplexně: pokud nebudete mít práci s hokejkou v ruce, nemá smysl střelbu ani trénovat. Střelbu si neosvojíte, pokud nezvládáte základy. A právě pravidelný trénink stickhandlingu vám pomůže osvojit si práci s holí.

Nejlépe se stickhandling trénuje samozřejmě přímo na ledě. Ale praktikovat ho můžete i doma na zahradě, nebo dokonce přímo v obýváku či pokoji. Stačí si postavit třeba různé dráhy z kuželů, ale ideální jsou na takový trénink přímo určené speciální konstrukce, z nichž můžete postavit různé trasy, třeba do písmene L nebo T. Pak už jenom vezmete puk nebo speciální míček – a trénink vašeho stickhandlingu může začít.

2) Najděte si sparing partnera

Okřídlené moudro říká, že pokud spolu kooperují dva profesionálové, tak se zlepšují oba, protože se vzájemně tahají nahoru. Proto střelbu procvičujte společně s kamarádem, hecujte se, uzavírejte různé sázky – třeba kdo první trefí z nějakého místa vingl – a vše, co se vám (ne)povede, vzájemně konzultujte. Takové tréninky vás vždy neskutečně obohatí.

Ne vždy ale bude nějaký ten spoluhráč po ruce. Ovšem proč kvůli takové drobnosti trénink vynechávat, že? Kamaráda holt zastoupí tréninkové pomůcky. Třeba hokejový nahrávač puků, který každý vystřelený kotouč či míček vrátí vaším směrem – pokud se tedy správně trefíte. A jestli ano, tak můžete do nahrávače pálit jednu střelu za druhou. A věřte, že taková porce natrénovaných střel se už na vašich hráčských skills podepíše. Pozitivně samozřejmě.

Další pomůckou pro sólový trénink je střílecí sada v kombinaci s brankou, na jejíž konstrukci umístíte displej a sadu terčíků. A pak se do toho pustíte: displej vám bude prostřednictvím šipky ukazovat, do jakého terčíku střílet, a vy se budete pokoušet trefit cíl. Terčíky se navíc od sebe dají barevně odlišit a vy tak můžete každou barvu trefovat jiným typem střely. Pomocí střílecí sady tak procvičíte nejen samotnou techniku střelby, ale i nezbytný postřeh.

stickhandling trénování

3) Trénujte na správném povrchu

Důležité rovněž není jenom to, co trénujete, ale také kde trénujete. Že pro pilování střelby se nejlépe hodí ledová plocha, opakovat nebudeme – to je každému jasné. Jenomže ne vždy je zimní stadion otevřený.

V takovém případě vsaďte na speciální střelecké plochy a desky. Jsou snadno sestavitelné, používat je lze prakticky kdekoliv – třeba doma v obýváku – a snadno se dají nakombinovat také s dalšími tréninkovými pomůckami, například s již zmíněným nahrávačem puků. Velkou výhodou těchto ploch a desek rovněž je, že můžete vybírat z celé řady materiálů – například povrchu evokujícího led. Přímo v domácích podmínkách si tak můžete vytvořit tréninkové prostředí jako na zimáku.

Icon Chci trénovat střelbu s Bauerem

4) Měřte a analyzujte

Jak jsme již psali v úvodu: buďte otevření novým metodám a technologiím. Třeba zmíněnou sadu na procvičování stickhandlingu můžete pořídit rovněž se senzory a s elektronickým míčkem a pukem. Po tréninku si tak můžete všechna tréninková data vytáhnout a podívat se, jak vám to zrovna ten či onen den šlo.

Pořídit si ale můžete i měřič síly a rychlosti střel. Stačí jen vypálit – a měřič vám okamžitě zobrazí výsledek na LED monitoru. Díky této pomůcce tak budete vždy vědět, zda a jak moc se v intenzitě střel zlepšujete.

5) Používejte správnou výbavu

Že nemáte vstupovat na led bez (po)řádné výbavy vám připomínat nemusíme. Ale ani v domácích podmínkách byste neměli tento aspekt zanedbávat. V případě střelby noste minimálně hokejové rukavice. Pokud totiž budete trénovat střelbu bez nich, osvojíte si techniky, které pak v ostrém zápase na kluzišti nebudete moci zúročit. Navíc vás rukavice ochrání před tvorbou nepříjemných puchýřů a záděr – a to se také počítá. Vždyť kdo by nechtěl mít na zápas obě ruce na 100 % připravené?