Češi v NHL řádí: Pastrňák atakuje padesátku, Kubalík dominuje nováčkům


Stanley Cup

Letošní sezona NHL je z českého pohledu výjimečná. Po dlouhých letech může mít náš hokej ve slavné lize zastoupení tří hráčů, kteří nastřílí alespoň 30 branek.

David Pastrňák uhání za padesátigólovou hranicí a chce ovládnout střeleckou tabulku ligy, nad očekávání dobře se daří i nováčkům Dominiku Kubalíkovi a Martinu Nečasovi. A jak jsou na tom další krajánci s přesnou muškou?

David Pastrňák

Pastrňák

Před pár lety neznámý kluk z Havířova, dnes jeden z nejlepších hokejistů na světě. Bez přehánění. Pastrňák letos v dresu Bostonu téměř jistě pokoří hranici 100 kanadských bodů a 50 gólů. Ale co hlavně: stále má slušnou šanci, že se stane úplně nejlepším snajprem NHL. To z Čechů naposledy dokázal v roce 2003 Milan Hejduk.

Přestože útočníkovi Bruins v cestě stojí střelecký král tohoto tisíciletí Alexandr Ovečkin a torontský mazák Auston Matthews, věčně usměvavý Pasta nepolevuje a skóruje o sto šest. Přitom je dost možné, že nejlepší akce si pro nás teprve chystá.

Dominik Kubalík

Kubalík

Plzeňský odchovanec je rozeným střelcem. Góly pravidelně střádal v Evropě, pověsti snajpra dostává i ve své premiérové sezoně za oceánem. Útočník Chicaga při nedávné partii proti New York Rangers (19. února) dosáhl na hranici 25 vstřelených branek a lze jen odhadovat, na kterém čísle se jeho gólový apetit zastaví.

V NHL udělal tak velký dojem, že je často zmiňován v diskusích o adeptech na Calder Trophy, tedy ocenění každoročně udělované nejlepšímu nováčkovi ligy. Aby toho nebylo málo, s přehledem vévodí střelecké tabulce nováčků NHL. Pokud nepoleví, možná v základní části 2019/2020 překlene také hranici 50 kanadských bodů.

Jakub Vrána

Na rozdíl od Kubalíka už má v National Hockey League něco za sebou – vždyť před necelými dvěma lety vyhrál s Washingtonem Stanley Cup – ale o to víc od něj fanoušci čekají.

Zatím si Jakub vede skvěle. Přestože průměrně stráví na ledě pod 15 minut za zápas, umí nabídnutých příležitostí využít naplno a pravidelně skóruje. Právě on je třetím českým hokejistou, který může v aktuálním ročníku reálně uvažovat o pokoření třicetigólové mety. Zatím má na kontě 24 přesných zásahů (k 24. únoru). Věděli jste, že v listopadu zaznamenal první kariérní hattrick, když se třikrát trefil do sítě Calgary Flames?

Tomáš Hertl

Opora San Jose Sharks mohla směle usilovat o pozici druhého nejproduktivnějšího Čecha ročníku. Jenže Tomáš Hertl si vybral ranec smůly, když jej na konci ledna postihlo další dlouhodobé zranění kolene. Musel tedy na operaci, sezóna pro něj předčasně skončila a znovu do hokejových bitev vlétne až na podzim. Ještě před odchodem na marodku Hertl stihl 16 branek. Navzdory absenci stále patří k nejlepším českým střelcům. Nezbývá než Tomášovi popřát brzké uzdravení.

Martin Nečas

Nečas

Převážnou část minulé sezony odsloužil na farmě v AHL, letos už náleží ke stálicím sestavy týmu Carolina Hurricanes. Martin Nečas v polovině února završil patnáctigólový milník a reálně cílí na 20 přesných zásahů, v první polovině základní části dokonce šlapal na paty nejlepším nováčkům. Někdejší forvard Komety Brno dostává u Hurikánů prostor nejen při hře pět na pět, ale také během přesilových her, ze kterých doposud vytěžil úctyhodných 5 gólů.

Postupem času by měl v kádru plnit čím dál důležitější roli, už jen proto, že si ukázkově plní i obranné povinnosti. Zatím tráví mezi mantinely něco málo přes 14 minut za večer.