Co způsobuje puchýře či otlaky z inline bruslí a jak jim předcházet?


Jak se zbavit otlaků z bruslí?

Jak se zbavit otlaků z bruslí?

Ten nepříjemný pocit nejspíš zažil každý, kdo už nějaký pátek jezdí na kolečkových bruslích. Po delší projížďce sundáte inliny z nohou a najednou… au. Pod ponožkou se objeví nafouklý puchýř, který při každém doteku způsobuje bolest. Napadlo vás někdy, kde se tyto otlaky berou?

Na začátek uklidnění: puchýře po jízdě kolečkových bruslí mívají jak amatérští jezdci, tak profesionálové provozující různé bruslařské sporty. Abyste drobným i hodně bolestivým otlakům předešli, je nejprve potřeba zjistit, proč se vám na jedné, nebo dokonce obou nohou objevily.

Správná velikost růže přináší

Výběr špatné velikosti při pořizování inline bruslí je až překvapivě častý důvod, proč jezdci mívají po každé jízdě nepěkné otlaky na chodidlech nebo kotnících. Pokud si pořídíte třeba jen o trochu menší brusle, než byste ve skutečnosti měli, noha v nich bude nepřirozeně natlačená a následky pocítíte už při první vyjížďce.

Kupujete-li kolečkové brusle, raději zvolte zhruba o půl čísla až o číslo větší velikost, než podle které vybíráte klasickou obuv. Zvýšíte tím šance, že se puchýřům na nohou úplně vyhnete.

Utahujte, ale nic se nemá přehánět

Máte ideální velikost in-linů, dokonce jste se o ní radili s prodejcem, ale otlaky vás stejně dostihly? Problém může být i jinde. Puchýře způsobuje například příliš utažená brusle. Zkrátka na maximum utáhnete tkaničky, případně i přezku na suchý zip či další tipy zapínání, a noha nemá dostatek prostoru.

Jak moc utahovat brusle? Ponechte chodidlům trochu prostoru

Chodidla totiž při jízdě mírně natékají a potřebují se roztáhnout do strany. Když své místo nedostanou, tlačí na vnitřek brusle a dochází k otlakům. Snažte se tedy při zavazování bruslí najít kompromis mezi pevně usazenou nohou v botě a dostatečnou volností pro nohu.

První vyjížďka někdy bolí

Na nohou hobby jezdců se puchýře a otlaky tradičně objevují po delší přestávce bez ježdění. Typickým příkladem je první dlouhá vyjížďka na jaře – nohy po zimě nejsou na inline brusle zvyklé a s tím se pojí jejich větší citlivost. Takže pokud za sebou máte úvodní vyjížďku a trápí vás puchýře, nepanikařte. Je dost možné, že příště jim uniknete.

Icon Vybrat in-line brusle

Když už nevíte, co si počít

Bohužel dochází i k situacím, ve kterých není snadné puchýřům a otlakům zabránit. Například když si pořídíte kvalitní inline brusle, ale ty mají pevnou konstrukci boty, na niž bude vaše noha dlouhodobě citlivá. Nebo když až po desítkách ujetých kilometrů zjistíte, co in-liny s chodidly dělají.

Jak na puchýře na chodidlech

To ale neznamená, že byste takové brusle měli přestat používat. Svým nohám můžete ulevit používáním různých návleků, gelových vycpávek, vložek nebo speciálních náplastí. Každému pomáhají jiné vylepšováky. Nejlépe uděláte, když zkusíte, co na vaše nohy funguje více a co méně.

Bolí puchýře jako čert? Regenerujte

Ať už máte puchýře či otlaky z jakéhokoliv důvodu, pamatujte, že zdraví je na prvním místě. Než abyste trpěli a dávali svým nohám za každou cenu zabrat, zvolněte bruslařské tempo, nebo si od inline bruslení dejte na několik dní pauzu úplně. Necháte nejbolavější otlaky zahojit, zregenerujete tělo a brzy zase můžete vyrazit na cyklostezky. Možná pak sami budete překvapeni, jak rychle puchýře zmizely.   

Přijďte si pro radu do Bauer Hockey Shopu

Plánujete nákup inline bruslí a záležím vám na tom, abyste měli co nejméně puchýřů? Ve kterémkoliv z Bauer Hockey Shopů vám naši specialisté poradí, které inline brusle jsou pro vás ty pravé a poskytnou i další doporučení. Kolečkové brusle i jinou výbavu samozřejmě nakoupíte také v našem e-shopu.

Přejeme příjemné bruslařské zážitky s minimem bolístek!

Icon Najít prodejnu Bauer