Hokejová mistrovství v Česku: Nároďák bez medaile i rekordní návštěvy


Pravda je, že po výsledkové stránce čeští fanoušci na domácí mistrovství světa nevzpomínají nejlépe. V obou případech skončila naše reprezentace bez medaile, ačkoliv hlavně v roce 2004 přejela většinu soupeřů. I tak za sebou hokejové svátky v Česku zanechaly spoustu kladů.

MS 2004 hladký průnik do čtvrtfinále

Možná jste tenkrát také seděli v nově otevřené Sazka Aréně – dnes O2 arena – a hnali hvězdnými jmény nadupanou soupisku Čechů za úspěchem. Jágr, Straka, Ručinský nebo brankář Vokoun – tato a další slavná jména usilovala v roce 2004 na domácím ledě o zisk cenného kovu.

A Češi opravdu váleli. Historicky první mistrovství pořádané samostatnou Českou republikou odstartovali skvěle, základní skupinou projeli jako horký nůž máslem. Porazili Lotyšsko, Kazachstán i Německo a zaslouženě postoupili z prvního místa do osmifinále.

Také v něm uspěli. Přetlačili 2:0 Rakousko i 3:1 Švýcarsko a natěšení diváci po celé republice se těšili na čtvrtfinálový zápas, jehož výsledek je často měřítkem úspěchu.

Studená sprcha pro česká srdce

Vyřazovací systém hokejových šampionátů je nemilosrdný a čeští hokejisté na něj bohužel doplatili. Ve čtvrtfinále vyzvali tým Spojených států a duel šel za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů. V nich se štěstí přiklonilo na stranu Američanů, první prohra parádně hrajících Čechů znamenala zároveň konec jejich působení na MS 2004.

Hráči i fanoušci národního týmu smutnili, ale z pohledu organizace proběhlo mistrovství skvěle. Celou dobu jej provázela skvělá atmosféra, navíc až do roku 2014 drželo rekord v návštěvnosti. Zlaté medaile nakonec získala reprezentace Kanady.

Na MS 2015 přijely nadupané výběry

Do druhého domácího šampionátu, v roce 2015, Češi nevstupovali jako favorité. Na scéně opět nechyběl veterán Jaromír Jágr a přijeli také Tomáš Plekanec, Jakub Voráček i jiné ikony z NHL. Některé celky však sestavily nadupanější soupisky.

Na MS v hokeji 2015 v Praze český tým na Kanadu nestačil

Výběr kouče Vladimíra Růžičky si v základní skupině připsal výhry proti papírově slabším soupeřům, jenže na silné Švédsko a Kanadu nestačil. Do čtvrtfinále však hladce pronikl ze 3. místa, čímž splnil první cíl. Všechna česká utkání sledovala po střechu naplněná O2 arena.

Jágr rozjásal O2 arenu

Ve čtvrtfinálovém klání Česko vyzvalo Finy a pražská hala se před koncem této bitvy otřásala v základech. Napínavou partii rozhodl necelých 5 minut před koncem brankou na 4:3 legendární Jágr. Domácí reprezentace nakonec zvítězila 5:3 a v semifinále ji čekala Kanada.

Jenže přes ni už Češi nepřešli a také na druhém domácím mistrovství zůstali bez medaile. Emocemi prošpikovaný souboj plný sporných okamžiků výsledkem 2:0 ovládli Kanaďané, kteří si později došli pro další titul mistrů světa. Sestava trenéra Růžičky obsadila konečnou 4. příčku, když v zápase o bronz nestačila na výběr Spojených států a jednoznačně mu podlehla poměrem 0:3. Alespoň náplast byla, že Jaromír Jágr byl vybrán do All Stars výběru nejužitečnějších hráčů turnaje.

Český šampionát z roku 2015 trhl další návštěvnostní rekord a sklidil pochvalu za parádní organizaci. V Praze a Ostravě se tehdy ukázaly i hvězdy světového hokeje, jako Sidney Crosby nebo Alexander Ovečkin.  

Příště v roce 2024

Oba šampionáty pořádané v tuzemsku dopadly na jedničku, a tak Česko dostalo příležitost v roce 2024 uspořádat další. Pokud do té doby stihne v Brně vyrůst nová hala, mohla by se druhá skupina mistrovství odehrát právě tam. Už se těšíte?