Jak na základní údržbu inline bruslí? Péči si zaslouží kolečka i brzda


Rozebrané inline brusle

Pořídili jste si vysněné in-line brusle a konečně můžete brázdit cyklostezky napříč republikou nebo si s kamarády zahrát inline hokej. Aby vám ale kolečkové brusle sloužily co nejdéle, je potřeba se o ně pravidelně starat. Co všechno jejich údržba obnáší a jak často kontrolu provádět?

Nezáleží, jestli jste si pořídili in-line hokejové brusle, nebo jen klasické fitness inliny na dovádění v nedalekém parku – pečovat je potřeba o každé. Něco byste měli kontrolovat po každé jízdě, jiným částem kolečkových bruslí stačí věnovat pozornost jednou za čas. Pak máte jistotu, že vám jedny brusle vydrží i několik let.

Nechte inline brusle pořádně vyschnout

Podobně jako běžecké a jiné sportovní boty, také bota in-line bruslí se při jízdě zpotí, především za horkého nebo vlhkého počasí. Nejlépe tedy uděláte, když brusle po každém použití necháte řádně vysušit.

Možností máte několik. Buď brusle pořádně rozepněte, povolte na nich všechny přezky a vytáhněte vložku, nebo si rovnou pořiďte vysoušeč napuštěný speciální látkou (gelem). Vysoušeč vložíte do brusle, aby pomohl s jejím vysušením a také provoněním. Zabráníte tak dlouhodobému zápachu, v horším případě plísním.

Pozor na přezky a tkaničky

Alespoň letmým pohledem před každou jízdou zkontrolujte, jestli jsou v pořádku všechny zapínací přezky a tkaničky na bruslích. Pokud by nebyly, mohou špatně utahovat, a tím pádem budete mít nohu při jízdě volnější, což může být nebezpečné. Když se rozbije přezka nebo přetrhne tkanička, raději na nic nečekejte a dejte brusle do servisu.

Prohoďte opotřebená in-line kolečka

Při jízdě na inline bruslích – zvláště při hraní in-line hokeje – dostávají nejvíc zabrat kolečka, hlavně z vnitřní strany. A tak jednou za čas potřebují vyměnit. Největší část své váhy rozkládáte na přední a zadní kolečka, která tím pádem podstupují největší opotřebení.

Kolečko od in-line brusle

Naštěstí hned nemusíte objednávat nové brusle. Po prvotním opotřebení stačí prohodit pořadí koleček, aby prostřední (ta bývají v lepším stavu) nahradila krajní. První kolečko vyměňte za třetí a druhé kolečko za čtvrté, čímž významně prodloužíte jejich životnost. U většiny bruslí vám k výměně koleček postačí běžný imbusový klíč.  

Ach ta ložiska

Přestávají brusle jezdit plynule a ozývají se z nich nepříjemné zvuky? Pak je pravděpodobné, že budou potřebovat výměnu ložiska vašich inline bruslí. Jejich kontrolu a čistění byste ale měli provádět ještě před prvními komplikacemi, klidně už v polovině bruslařské sezony.

Ložiska po vytažení z koleček důkladně vyčistěte a ideálně promažte, aby nevrzala a znovu sloužila jako nová. Jejich rozebrání ale bývá složitější než výměna koleček, a tak pokud si nebudete vědět rady, nechte si poradit od někoho znalého – třeba od našich specialistů v Bauer Hockey Shopu.

Aby brzda nepřestala brzdit

Také brzda na inline bruslích prochází opotřebením a měli byste aspoň jednou za několik jízd zkontrolovat, jestli už náhodou nemá to nejlepší za sebou. Ošoupaná brzda totiž nebývá jen nepohodlná, ale také nebezpečná, protože plní svou roli špatně. Opotřebovanost brzdy poznáte například tak, že při brždění musíte špičku brusle zvedat příliš vysoko do vzduchu.

Poradíme s údržbou i výběrem

Zkontrolovali jste všechno? Výborně, vaše inline brusle by měly být v nejlepším pořádku, takže vyrazte s rodinnou na projížďku, nebo si střihněte zápas v inline hokeji.

Pokud budete potřebovat poradit s údržbou či výběrem in-line bruslí, rádi vám pomůžeme online na našem webu, nebo v některém z Bauer Hockey Shopů.