Jak naučit dítě na in-line bruslích? Soustřeďte se na správný postoj


Dítě na in-line bruslích

Možná patříte k milovníkům jízdy na kolečkových bruslích a nemůžete se dočkat, až s sebou na projížďku na cyklostezky či do přírody poprvé vezmete i své dítě. Víte ale, kdy je vhodný čas začít ratolest na in-linech učit a jak v takovém případě správně postupovat?

Odborníci z lékařských i jiných oborů doporučují děti svěřit do péče profesionálním trenérům, kteří jsou na výuku in-line bruslení specializovaní. Jestli se však vydáte cestou vlastního výcviku (což je naprosto běžný a hojně využívaný způsob), měli byste znát několik důležitých informací.

Začněte v předškolním věku

Jedno z nejzásadnějších pravidel zní: nikam nespěchejte. Což platí jak pro volbu věku, kdy dítěti poprvé nazujete kolečkové brusle, tak pro následný proces trénování.

Rozhodně neplatí, že čím dříve malého špunta na in-liny postavíte, tím lépe. Nejlepší je začít v předškolním věku, tedy zhruba v době od 4 do 6 let. Dřívější pokusy nemusí být na škodu, ale ne každé tělo je například ve 3 letech na sportovní aktivity připravené.

Správný postoj je základ

Až se dítě poprvé postaví na brusle, do ničeho jej zbytečně netlačte. Nejprve se musí za vaší asistence naučit držet rovnováhu, ideálně na měkkém povrchu, třeba na trávníku nebo podložce. Teprve až získá stabilitu a udělá samostatné kroky, nastane čas přejít k postupným skluzům.

Jakmile přistoupíte k začátku ježdění, přijde na řadu nejdůležitější úkol: naučit ratolest, aby při bruslení držela správný postoj. Tělo by mělo být v předklonu dopředu a kolena mírně pokrčená, bez toho se nehnete dál. Potomka povzbuzujte a motivujte, aby se nezakláněl a nepřepadával dozadu.

Správný postoj lze vyzkoušet i bez bruslí doma na podlaze, čímž si hodně usnadníte práci.

Icon Vybrat dětské brusle

S tréninkem to nepřehánějte

Platí, že podstatnější než několikahodinové dávky tréninků, je postupná, ač zdlouhavější příprava. Stačí, když s dítětem půjdete bruslit jednou nebo dvakrát týdně. Třeba jen na hodinu, aby tělo nepodstupovalo velkou zátěž. Určitě chcete, aby se in-liny pro dítko staly koníčkem, nikoli řeholí.

Zkuste nastavitelné brusle

Nikdy nezapomínejte na bezpečnost. Hlavně v začátcích byste měli malého jezdce vyzbrojit vybavením zmírňujícím pády na zem, kterých bývá požehnaně. Samozřejmostí je helma na hlavu, ale využijte i chráničů kolen, zápěstí a loktů. Odřené nohy a ruce určitě nepatří mezi motivační prvky k tréninku.

Jak naučit dítě na in-line bruslích

Stejně tak dbejte na správný výběr in-line bruslí. Přinejlepším je pořiďte ve specializované prodejně se sportovním zbožím, kde si nechte poradit od odborníka. Čím lepší brusle, tím větší bezpečnost a komfort.

Dobrým služebníkem jsou in-liny s nastavitelnou velikostí, protože malým dětem rychle roste noha.

Podporou k úspěchům

Ať už budete ve kterékoli fázi učení dítěte na kolečkových bruslích, mějte stále na paměti, že jde hlavně o zábavu. Slov podpory a pochopení není v těžkých začátcích nikdy dost, křik a hartusení naopak ničemu nepomohou.

Tak hodně štěstí, ať to jezdí vám i vašim dětem!