Jak se hraje hokej na zamrzlém rybníce: Bezpečnost až na prvním místě


Mrzne, až praští. Přichází vytoužený okamžik všech kluků i holek z vesnice — rybník konečně zamrzá. Holky se teple oblečou a pustí se do bruslení, kluci popadnou hokejky, odhrnou z rybníka napadaný sníh a turnaj může začít. Takhle to na vesnických rybnících vypadalo už za dob našich dědečků a babiček. A jak vypadá bruslení a hokej na zamrzlém rybníce dnes?

Hokejová branka na rybníku

S příchodem zimy nastává čas zimních radovánek. Ze sklepa vytáhnete staré lyže a vydáte se na hory, děti na ulicích se koulují a kdo hraje hokej, už se těší na turnaj s kamarády na rybníce. Pokud se ale vydáte hrát hokej na rybník nebo si chcete jen tak zabruslit, dávejte pozor na vlastní bezpečí.

Jak na bezpečné bruslení na zamrzlém rybníce?

Základní pravidlo zní: na rybník se nikdy nevydávejte sami. Před vstupem na led si osvěžte pravidla první pomoci a vždy u sebe mějte mobil. Spíše se oblečte do funkčního prádla než do bavlny. Bavlna totiž vodu nasává a v případě propadu pod led rychle prochladnete.

Pro bezpečný pohyb na rybníce mezi sebou dodržujte rozestupy alespoň 5 metrů, aby se váha na ledu rovnoměrně rozkládala. Pokud cítíte, že led začíná praskat, snažte se nepanikařit a neutíkat, ale rozložte váhu na velkou plochu. Lehněte si na led a pomalu se plazte směrem ke břehu. Tímto způsobem můžete zabránit tomu, že led praskne a voda vás pohltí.

Jak se chovat na zamrzlém rybníce?

Na rybníce se pohybujte opatrně — nikdy nevíte, jaká je v každém místě tloušťka ledu. Přírodní led může mít nerovnosti a bubliny, kterým se musíte při bruslení a při hře vyhýbat. Jelikož poslední zimy u nás byly poměrně teplé, dávejte pozor, aby byl led dostatečně pevný. Minimální tloušťka ledu pro vstup je 12 cm, ale za bezpečný led se považuje ten o tloušťce alespoň 25 cm. Raději počkejte, až voda pořádně promrzne a zbytečně neriskujte.

Jak na hokejové hřiště na zamrzlém rybníce?

Máte dostatečně silný led? V tom případě se můžete pustit do přípravy hřiště nebo plochy pro bruslení. Pokud je ledová plocha zasněžená nebo znečištěná, před začátkem hry musí hráči společně odhrnout napadaný sníh. Dávejte pozor, aby byla vaše hrací plocha dost daleko od stavidel, přítoků a odtoků rybníka — v těchto místech bývá led tenčí a mohlo by vám hrozit nebezpečí.

Hokejové hřiště na rybníce

Hokejová hrací plocha na běžném českém rybníku dosahuje většinou 50-80 % velikosti klasického hokejového hřiště. To ale ničemu nevadí — hráči v každém týmu můžou být klidně jen čtyři. Na rybníku se často hraje i bez brankáře, protože branky jsou menší.

Jak se vybavit na hokej nebo bruslení na zamrzlém rybníce?

Na venkovní aktivity se nezapomeňte teple obléct. Na bruslení vám, kromě bruslí, stačí teplé oblečení, na hokej se navíc vybavte dresem a hokejkou a pro vlastní bezpečnost přidejte helmu a pevné rukavice. Hokej na rybníce se oproti tomu klasickému hraje spíš přátelsky a do hry rozhodně nepatří žádné fauly a nepravosti — prostě si užijte hru s kamarády. Není důležité vyhrát, ale pobavit se s přáteli na čerstvém vzduchu. Pravidla si klidně upravte podle sebe, například délku každé části hry.

 

Tak se teple oblečte, vydejte se na blízký rybník a užívejte si zimních radovánek. A po společném bruslení nebo hokeji se stavte na něco na zahřátí do blízké hospůdky. Jestli to bude čaj nebo něco ostřejšího už je jen a jen na vás.