Jak se poprat s vybavením na inline hokej? Odrazte se od bruslí a koleček


Právě začínáte s inline hokejem a lámete si hlavu nad tím, co všechno pořídit, aby byla vaše výbava kompletní? Poradíme vám, co budete potřebovat a čemu věnovat při výběru jednotlivých položek ze seznamu pozornost.

brusle na inline hokej 

Inline hokej je v podstatě hokej na suchu. Pokud jste si tento sport vybrali jako letní alternativu ledního hokeje, budete mít o starost míň – většinu své dosavadní výstroje totiž můžete s klidem použít.  Potřebovat budete pouze nové brusle, speciální vnitřní a vnější kalhoty a polstrované tričko či chránič na hrudník. Jak z nabídky sportovního zboží vybruslit s těmi správnými kousky?

 

Kompletní výbava pro inline hokej obsahuje:

 

Brusle na inline hokej

Bota na inline hokej je úplně stejná jako na lední variantu. Rozdíl spočívá v tom, že nedisponuje držákem na břit, ale hliníkovým rámem. Existují dva druhy šasi, které drží buď 4 kolečka stejné velikosti, nebo 2 menší přední a 2 zadní větší kolečka. Různá velikost pak pomáhá k agresivnějšímu postoji i stylu hry.

 

Kolečka pro inline brusle

Pokud s tímto sportem teprve začínáte, bude pro vás jednodušší koupě bruslí, která inline kolečka už obsahují. Výrobci u jednotlivých modelů poradí, na jakou váhu a styl hry se dané brusle hodí. Chcete si vybrat sami? Při výběru perfektních koleček byste se měli držet tří faktorů. Stěžejní pro vás bude:

 

  • Jakou velikost koleček doporučuje výrobce bruslí.
  • Povrch, na kterém budete hrát pro určení tvrdosti koleček.
  • Vaše váha pro určení tvrdosti koleček.

 

Jak se vyznat v kolečkách a jejich značeních

Každé kolečko obsahuje dvě čísla. První udává velikost v milimetrech, která se pohybuje od 47 do 80 mm. Kolečka s velikostí 47 mm používají nejčastěji děti nebo dospělí s malou nohou. 80 mm je pak standardní velikost pro dospělé bruslaře.

Inline hokej

 

Co je A číslo?

Druhé číslo uvedené před písmenem A označuje tvrdost koleček. Pohybuje se od 72A do 84A. 72A označuje nejměkčí kolečka pro děti určená pouze na indoor, kde nehrozí jejich poničení. Dospělí se pohybují na škále od 74A do 78A na vnitřní plochy, či 82A-84A na outdoorové použití. Pro dřevěné povrchy se hodí tvrdost 78A-80A. Na zřeteli mějte při výběru i svou váhu. Čím těžší hráč, tím vyšší číslo A je u koleček potřeba zvolit.

 

Kde hledat rozdíly ve výstroji oproti lednímu hokeji?

Odlišnosti hledejte kromě bruslí a eliminaci chráničů u inline hokeje hlavně ve výběru oblečení. Kalhoty na inline jsou o poznání upnutější, a jelikož se hraje uvnitř, dobrá cirkulace vzduchu je pro ně stěžejní. Oblečení je proto lehčí, prodyšnější a obsahuje více větracích otvorů.

 

Ochrana na prvním místě

Pod kalhoty se používají ještě speciální vnitřní kalhoty tzv. girdle, vyrobené většinou z pružného polyesteru s pěnovou výztuží. Chrání stehna, kostrč a pomocí zabudovaného suspenzoru i intimní partie. Obdobně je důležité také speciální tričko, které je pro inline hokej vybavené pěnovými vycpávkami chránící hrudník, klíční kosti, žebra, ramena i páteř.

 

V hokejové výbavě na inline nejvíce záleží na výběru bruslí, které musí perfektně sedět. Správná kolečka vybraná vzhledem k plánovanému použití jsou pak hlavním faktorem kvalitní hry. Díky pořízení speciálního oblečení si hru maximálně užijete a s používáním vhodných chráničů snížíte možnost zranění na minimum.