Jak se starat o lední brusle: Klíčem k jejich dlouholetosti je péče o nože


Nikdo nechce opotřebované, zničené brusle. Nejen, že pak nevypadají dobře, ale hlavně neposkytují dostatek pohodlí a také mohou negativně ovlivňovat vaše zdraví i sportovní výkony. Aby brusle vydržely co nejdéle v perfektním stavu, musíte se o ně dobře starat.

 

Poradíme vám, jak zajistit svým bruslím co nejdelší budoucnost.

Utírejte nože

Zanedbávat utírání nožů je ta největší chyba, které se můžete dopustit. Jestli máte ve zvyku po tréninku nebo zápase brusle hned po vyzutí sbalit, koledujete si o rezivění nožů. Problém by také mohla způsobit nečistota, která se na brusle dostane. Nikdy utírání nevynechávejte: výrazně prodlouží životnost nožů a navíc ani nezabere moc času.

Noste chrániče nožů

Jestli tak ještě nečiníte, naučte se používat chrániče nožů. Nasazujte je hned, co opustíte ledovou plochu. Ochráníte tak nejen samotné brusle, ale také povrch, po kterém se pohybujete. V tvrdých chráničích ovšem brusle neschovávejte, udržovaly by vlhkost a nože by mohly rezivět. K tomuto účelu jsou lepší textilní chrániče, které vlhkost naopak absorbují. Nože samozřejmě pravidelně ostřete, a to nejlépe v odborném servisu.

Správné sušení

Péče o mokré a propocené brusle se nijak neliší od péče o jakoukoliv jinou vlhkou obuv. Rozhodně je nedávejte na topení nebo do jeho bezprostřední blízkosti. Sušte je v běžné pokojové teplotě.

Vytáhněte z bruslí vnitřní vložky a nechte je proschnout zvlášť. V opačném případě by se vlhkost v botě dusila. Výsledkem by byl nepříjemný zápach a poničená stélka.

Dotahujte nože

Brusle, které mají nože připevněny šrouby, je nutné pravidelně dotahovat. V opačném případě by se mohl nůž uvolnit během tréninku či zápasu, což by pro vás mělo nemilé důsledky. Kontrolujte také, zda šrouby na holderu nereziví.

A co na konci sezony?

Na konci sezony brusle pečlivě vyčistěte a vysušte. Nože potřete olejem, botu můžete naimpregnovat či jinak ošetřit v závislosti na materiálu, z jakého je vyrobena, a dejte brusle odpočívat na suché místo.

 

A až zase sezóna začne, budete mít brusle pěkně připravené.