Jak správně vybrat hokejové kalhoty? Rozhoduje velikost, materiál i střih


Plánujete nákup hokejové výstroje, ale nevíte, na jaké konkrétní parametry se zaměřit? Kalhoty jsou bezesporu její nedílnou součástí. Správný výběr pro hráče znamená vyšší bezpečnost i lepší výkony na ledě. Poradíme vám, jak rychle a jednoduše vybrat ty nejvhodnější.

Výběr hokejových kalhot

Hokej je tvrdý sport. Někdy dokonce tvrdší, než by se samotným hračům líbilo. A kalhoty chrání ta úplně nejcitlivější místa. Žádný jiný chránič navíc nepokrývá tak velkou část těla, proto se rozhodně nevyplácí při pořizování kalhot jednat bezmyšlenkovitě.

Nejdříve se zaměřte na materiál. Z čeho se obvykle vyrábí kalhoty na hokej?

Hokejové kalhoty nejsou pouze kalhoty jako takové, ale představují komplexní ochranu pro oblast nohou a pánve. Zranění v těchto místech mohou mít vážné následky. Proto jsou jejich součástí pevné chrániče stehen, boků, kostrče, spodní části páteře a ledvin. Všechny bývají zabudované v bavlněné nebo pěnové podšívce, která při nošení přispívá k pohodlí. Pokrývá ji svrchní vrstva kalhot a ta se zpravidla vyrábí z polyesteru či nylonu.

Další praktickou součástí je pásek s přezkou, který se stará o zapínání a utahování. Některé kalhoty mají navíc ještě šněrovací tkaničku, aby jejich utažení bylo o něco pevnější. V přední i zadní části ve většině případů najdete knoflíky, které slouží pro připnutí hokejových šlí.

Hokejová výstroj

Příjemnou výhodu – jež ovšem není u všech kalhot standard – představují rozepínatelné nohavice. Hráč si u takových kalhot může rozepnout vnitřní stranu stehen, díky čemuž mu k nohám začne proudit vzduch. Možnost vyvětrat si určitě uvítá každý hokejista. Tato vychytávka navíc zlepšuje celkovou pohyblivost a také umožňuje snazší oblékání. Čím dál častější je potom skrytý zip v pase, kterým lze kalhoty po rozepnutí prodloužit.

Porovnávejte jednotlivé modely. V čem přesně se kvalitativně odlišují?

Nyní se pojďme zaměřit na to, jaké konkrétní atributy hrají v otázce kvality hlavní roli. Částečně je to samozřejmě otázka hráčských individuálních priorit a nároků, nicméně v zásadě se jedná o tyto kritéria: nastavitelnost, přizpůsobivost, kvalita použitých materiálů a stupeň ochrany.

Z toho lze snadno vyvodit, že ty nejlepší modely, které se běžně označují jako profi, se vyrábí z nejlehčích a zároveň neojodolnějších materiálů. To zaručí na jedné straně výbornou pohyblivost, na straně druhé vysokou míru ochrany.

Takové modely mají nadstandardně přiléhavé chrániče, které disponují mimořádnou přizpůsobivostí. Adaptují se na charakteristické tvary konkrétního hráče, díky čemuž dojde k eliminaci přebytečného volného prostoru a vzduchových bublinek. To opět výrazně přispěje k ochraně, avšak někdo může mít nepříjemný pocit sešněrovanosti. Kvůli tomu v minulosti i vrcholoví hokejisté někdy upřednostnili kalhoty střední třídy.

Hokejové kalhoty Bauer to naštěstí vyřešily. Jak je to se střihem?

Výrobci hokejové výstroje byli pochopitelně poněkud zmatení, když na ledě zahlédli profesionálního hráče, jehož kalhoty neodpovídaly profi statusu. Byla tedy jen otázka času, než na to firmy začnou reagovat. Zareagovali jsme i my. Důkazem je inovativní řada kalhot zvaná Nexus, která poskytuje prvotřídní ochranu a přitom díky chytře vymyšlenému střihu hráči dopřává pocit volnosti.

Spodní část hokejové výstroje

 

Čímž se dostáváme k otázkám střihu obecně: každá značka má svůj jedinečný – a k tomu ještě každá modelová řada má rovněž svůj unikátní střih. Nabídka střihů je tak nesmírně pestrá. Jedinou smysluplnou radou proto je doporučení, abyste se při výběru rozhodovali na základě vlastního hráčského pocitu a herního stylu.

Jednoduše řečeno: pokud se v daných kalhotech cítíte dobře (v šatně i na ledě), pak jste vybrali správně. Jiné měřítko než váš vlastní pocit v oblasti střihu neexistuje.

Nejdůležitější faktor ochrany: Jak vybrat správnou velikost?

Tady platí jednoduché pravidlo: nesmí být příliš krátké, ani příliš dlouhé. Je důležité, aby nohavice mírně přečnívala přes ochranu kolene – jinak by došlo k odhalení spodní části stehna, která by tak zůstala nechráněná. Zároveň nohavice nesmí sahat pod střed kolene – v tom případě by vás zas omezovala v bruslení při ohnutí nohy v kolenu. Na internetu existují tabulky, které na základě váhy a výšky hráče vyhodnocují doporučenou délku kalhot.

 

Když už se vám podaří najít tu správnou velikost, může se stát, že vás zradí barevné provedení, které nemusí být vždy v souladu s barvami vašeho týmu. Od toho existují různě barevné návleky na hokejové kalhoty, které umožňují sladit si je dle libosti.

Rozhoduje i věk a úroveň hráče. Hokejové kalhoty senior vs. junior

Malé děti ještě nemají takovou sílu a hmotnost, aby si při hokeji vážně ublížily. Stát se to samozřejmě může, ale pravděpodobnost takového zranění je mnohonásobně nižší, než je tomu u dospělých hráčů.

Hokejista v akci

Tím pádem můžete při výběru dětské výstroje trochu slevit z bezpečnostních nároků ve prospěch pohodlí a pohyblivosti. Protože přesně to děti potřebují: hýbat se, aby získaly kondičku, naučit se bruslit a v neposlední řadě se vyřádit.

Naopak dospělí hráči už bývají agresivnější, pochopitelně i silnější a riziko zranění je v jejich případě všudypřítomné. Dospělý člověk zároveň překousne méně pohodlí, pokud je to pro jeho bezpečí.

A nyní zbývá již pouze jedno jediné: Už máte vybrané ty své?

Teď, když už víte, jak mají hokejové kalhoty vypadat, zavítejte na náš e-shop a podívejte se, jaké se hodí k vám (či k vašemu synovi).