Jak vybrat brankářskou masku a mřížku? Vše důležité, co byste měli vědět


Brankářská mřížka je pomyslným srdcem přilby pro brankáře

Brankářská mřížka je pomyslným srdcem přilby pro brankáře

 

Pokud nahlédnete do regálu s vystavenými maskami gólmanů, na první pohled mohou vypadat všechny stejně. Pro brankáře ale hraje každý detail důležitou roli. I proto mívají často problém, když se jejich maska porouchá a musí si vypůjčit záložní od kolegy na střídačce.

 

Dříve zbytečnost, dnes nutnost

Není to přitom tak dávno, co brankáři žádné masky nenosili. V současnosti to zní šíleně, ale ještě v polovině 20. století gólmani chytali bez jakékoliv ochrany hlavy.

Jak ale čas plynul a přibývala vážná zranění, přicházely na scénu první pokusy o ochranu nejdůležitější části těla. V roce 1927 udělala prvotní výkop brankářka Elizabeth Grahamová a další vynálezy v tomto směru následovaly. Za průkopníka je považován především legendární Jacques Plante se svou laminátovou maskou.

Dnes jsou strážci branek v maximálním bezpečí a mohou si vybírat ze stále propracovanějších masek.

 

Maska má zakrývat celou hlavu

Jednotlivé kusy výstroje se vyrábí pro různé výkonnostní kategorie a pro brankářskou helmu platí to samé.

Amatérský či hobby gólman sežene masku za pár stokorun a profík si může dopřát kousek z moderních materiálů v ceně několika tisíc. Rozdíly hledejte třeba v použitých materiálech nebo hmotnosti masky.

Hokejová brankářská maska je základem každého gólmana

Hokejová brankářská maska je základem každého gólmana

 

Jedno ale zůstává stejné: ať už chodíte chytat párkrát týdně pro zábavu nebo hrajete profesionální soutěž, stavějte do popředí bezpečnost. Při koupi zkontrolujte, že maska zakrývá celou hlavu a že na ní správně sedí – ani po kolizi by neměla spadnout na led. Taktéž si u obchodníka ověřte její certifikaci.

 

Nezapomeňte měnit mřížku

Mřížka plní na masce stěžejní roli, protože právě do ní často naráží vystřelené puky. Ideálně by měla být vyrobená z ocelového drátu, jenž odolá jakkoliv tvrdé střele. Po jednom či více nárazech je ale vhodné mřížku vyměnit, materiál se totiž postupně prohýbá a po čase může gólmana ohrožovat na zdraví. 

U dnešních brankářů se setkáte převážně se dvěma typy mřížek. První, a nejčastěji používaný, takzvaný CAT EYE, má v oblasti očí široké výřezy, což umožňuje nepřerušovaný výhled. Druhý typ se vyznačuje menšími výřezy a mřížka tak mírně vstupuje do výhledu. Tuto variantu využívají spíše mládežníci.  

Až budete mřížku vyměňovat, ověřte si, že nový kus sedí na vaši masku.

 

Velikost? Řiďte se obvodem hlavy

Jak už víte, maska by měla na hlavě pevně sedět a zároveň zajišťovat pohodlí. Konkrétní velikost se měří na základě obvodu hlavy, takže snadno zjistíte tu svou. Doporučujeme ale helmu před zakoupením vyzkoušet, abyste měli jistotu, že se v ní cítíte pohodlně.

Brankářská hokejová přilba

Brankářská hokejová přilba

 

U brankářských masek se setkáte s klasickým číslováním velikostí XS, S, M, L a XL, přičemž velikosti XS a S jsou určené pro děti.  

 

Ať je v bezpečí i krk

Přestože dnešní masky výborně tlumí tvrdé rány pukem i nárazy, všem rizikům zabránit nedokážou, například zraněním krku. Proto je vhodné gólmanskou helmu doplnit o speciální chránič krku, případně závěsné plexisklo pod masku, které se hodí hlavně začínajícím brankářům. 

 

V Bauer Hockey Shopu vám poradíme

Pokud plánujete koupi brankářské masky, rádi vám s její volbou poradíme v některém z Bauer Hockey Shopů, kde máte na výběr celou řadu gólmanských helem. Naši specialisté poskytnou další doporučení a rady. Budeme se na vás těšit!