Jak vybrat hokejové brusle, aby vám perfektně seděly? Nabízíme několik tipů


Díky dokonale padnoucím bruslím budete na ledové ploše podávat skvělé hokejové výkony, ale zároveň také předejdete vzniku nepříjemných otlaků, bolestem chodidel a snížíte pravděpodobnost zranění během hry. Jak ale vybrat ty nejlepší brusle, které vám umožní soustředit se výhradně na to hlavní – tedy na hokej?  

Současná nabídka všech dostupných modelů bruslí v obchodech i na e-shopech je bohatá. Ohromná svoboda výběru zkušené sportovce nadchne, ale pro ty, kteří se v této oblasti tak dobře neorientují, může být naopak skličující. Nejednoho bruslaře totiž zcela logicky napadne: co když neuhlídám všechny důležité aspekty a parametry a brusle mi pak na ledě nebudou sedět? 

My bychom ale byli rádi, aby se výběr vašich příštích bruslí stal co možná nejpříjemnějším zážitkem, a proto jsme si pro vás připravili speciálního průvodce výběrem bruslí. Využili jsme našich bohatých odborných znalostí a zkušeností, díky nimž vám poradíme, jak vybrat ty nejlepší hokejové brusle, které vám sednou.

Hokejové brusle Bauer

Velikost je základ. Jak by měly hokejové brusle sedět?

A hned na úvod jedna důležitá rada, bez které se neobejdete: nikdy neodvíjejte číslo bruslí od své obvyklé velikosti bot! Na rozdíl od klasické obuvi totiž u bruslí potřebujete, aby obepínaly chodidla co možná nejpřilnavěji. Výsledek poznáte sami: pokud se budete skutečně řídit našimi radami, tak si domů nepochybně přinesete brusle o jedno či pár čísel menší, než jsou vaše boty. 

Trochu složitější situace ovšem nastává, pokud nevybíráte brusle pro sebe, ale pro dítě, kterému chodidla stále rostou. Někteří rodiče tento problém řeší podobně jako v případě nákupu bot – prostě pořídí svým ratolestem obutí o něco větší s tím, že do nich „časem dorostou“. Tento přístup ale v případě bruslí rozhodně není ideální, neboť malému bruslaři se bude špatně odrážet a celkově hůře bruslit a hrozí, že byste začínajícího hokejistu mohli hned v zárodku od jeho sportu spolehlivě odradit. Nehledě na skutečnost, že nepadnoucí brusle jsou velkým rizikem i z hlediska zdravotního.

Vhodným řešením bývá volba bruslí střední cenové kategorie, které dítěti sedí již nyní (nebo jsou větší jen „o palec“ – viz níže v podkapitole Test padnutí brusle pro juniorské hráče). Až mu budou malé, můžete je prodat a pořídit další, o něco větší brusle opět standardní kategorie. Špičkové profesionální brusle se vyplatí kupovat až v případě, kdy víte, že chodidlo vašemu – teď již většímu – dítěti neporoste. 

Icon Chci vybrat brusle online

Jakou roli má u bruslí na hokej střih?

Ideální střih hokejových bruslí je přiléhavý s co nejmenším množstvím volného prostoru. Pokud vybíráte brusle poprvé, může se vám to zdát poněkud zvláštní, neboť brusle správného střihu obepíná nohu výrazně těsněji než běžná obuv.

TIP!

Když půjdete zkoušet nové brusle, vezměte si na sebe ponožky, které plánujete nosit i při bruslení. Doporučujeme tenké výkonnostní ponožky do bruslí. Zda se rozhodnete pro nízké, nebo vysoké ponožky záleží čistě na vašich osobních preferencích. 

Pokud vybíráte brusle na hokej poprvé, ujistěte se, že si skutečně kupujete hokejové brusle a nesáhli jste omylem po bruslích rekreačních, rychlobruslařských nebo krasobruslařských – každý sport totiž vyžaduje vlastní specializované brusle.

Tvrdost hokejových bruslí

Dalším důležitým faktorem při výběru bruslí je jejich tvrdost. Tvrdší boty obvykle bývají lepší volbou pro zkušené hokejisty nebo hráče vyšší hmotnostní kategorie, protože poskytují silnou oporu kotníku a hodí se pro agresivnější styl bruslení. Naopak pro začátečníky a lehčí hráče je nutná přiměřená úroveň tuhosti – příliš tuhá bota totiž může negativně ovlivnit pohyb hráče na ledě a u začátečníků navíc často vede ke špatným návykům. 

Jak vybrat brusle doma?

Pokud objednáváte hokejové brusle online, existují dva způsoby, jak se dobrat ideální velikosti. První z nich je rychlý a jednoduchý – vyberete podle velikosti svých bot v botníku. Druhý způsob je ovšem mnohem přesnější, a proto ho výrazně doporučujeme i my.

Výběr podle velikosti bot

Podívejte se na číslo svých nejlépe padnoucích bot a zvolte velikost bruslí o půl až jedno číslo nižší.

Na základě praktických zkušeností jsme ale zjistili, že většina hráčů ani nenosí správnou velikost bot – takže určení ideálního čísla bruslí podle velikosti běžné obuvi tak bývá prakticky nemožné. U většiny obuvi lze totiž obvykle bez problémů akceptovat o něco větší volný prostor, aniž by to mělo škodlivý vliv, v případě hokejových bruslí tomu tak ale rozhodně není. 

 

Pokud z jakýchkoli důvodů nemůžete navštívit jeden z 11 českých Bauer Hockey Shopů, kde vám #BauerExperti s výběrem správných bruslí ochotně pomohou, vřele doporučujeme použít přesnější metodu, kterou je...

Icon Najít prodejnu Bauer

Přesné měření délky a šířky bruslí (doporučujeme)

Oblečte si ponožky, které zamýšlíte nosit do bruslí na hokej, a na tvrdém, rovném povrchu obkreslete obrys chodidla na papír. Dbejte na to, abyste tužku drželi rovně a nezajížděli tak pod plochu chodidla.

Změřte v milimetrech (mm) vzdálenost od nejšpičatějšího bodu na palci až po zadní část paty, čímž získáte délku chodidla. Na základě tohoto měření se podívejte na naši převodní tabulku níže – a vaše nejvhodnější velikost bruslí je na světě. 

Při výběru šířky obuvi online (výběr z variant R/D/EE) doporučujeme zvolit velikost R/D – pokud nemíváte problémy se šířkou běžné obuvi. Pokud s ní problémy máte, můžete zvolit variantu šířky EE, která vyhovuje širšímu chodidlu.


Velikostní tabulka bruslí

Nyní, když už víte, jakou velikost bruslí potřebujete, uzrál čas pro výběr typu bruslí podle vašeho Fit profilu. Fit brusle označuje kombinaci objemu brusle, hloubky paty a dynamiky.

Bauer Performance Fit systém

Díky systému Bauer Performance Fit můžete vybírat mezi bruslemi Vapor, Supreme nebo které odpovídají vašemu stylu bruslení. Získáte tak jistotu, že vám bude vyhovovat jeden ze tří nabízených střihů, které zahrnují nejrůznější tvary nohou.

Vapor

Jsou vhodné pro frekvenční styl jízdy, při kterém jde o dynamickou rychlost, otočky rychlé brždění či starty a náhlé změny směru.

Supreme

Jsou naopak vhodné pro silový styl jízdy s dlouhými odrazy a širokými oblouky, při kterých oceníte vysokou stabilitu.

 

Fit 1 – nízký profil

Mělká hloubka paty, nízká výška nártu, minimální obvod kotníku a úzká přední část chodidla.

Nízkoprofilové brusle Bauer

 

Fit 2 – střední profil

Standardní hloubka paty, standardní výška nártu, střední obvod kotníku a střední šířka přední části chodidla.


Středněprofilové brusle Bauer

 

Fit 3 – vysoký profil

Hluboká pata, vysoká výška nártu, velké obepnutí kotníku a široká přední část chodidla.

Vysoceprofilové brusle Bauer

Jak zjistit, zda vám hokejové brusle správně sedí?

Abyste se vyhnuli zranění, je důležité, aby váš kotník nacházel na ledě adekvátní oporu. Jak ale zjistit, zda je vše tak, jak má být? Ideálně takzvaným testem prstů, který slouží ke kontrole, zda vám brusle správně sedí kolem kotníku.

 

Test padnutí brusle pro juniorské hráče

  • Uvolněte tkaničky brusle tak, abyste mohli nohu natlačit do přední části brusle a prsty se dotknout její vnitřní špičky.
  • Posaďte se tak, abyste viděli dolů na zadní část brusle.
  • Z této pozice zjistěte, kolik prstů lze zasunout mezi vnitřní zadní část hokejové brusle a patu.
  • Pokud lze zasunout akorát jeden prst, brusle sedí optimálně.

 

Pokud by brusle neseděla správně, mohlo by to mít za následek puchýře, předčasné opotřebení brusle a snížení bruslařských schopností v důsledku nedostatečné stability kotníku.

 

Test padnutí bruslí pro starší hráče

  • Protože ponechání prostoru pro růst – jako u výběru juniorských bruslí – již není nutné, hledejte přiléhavý střih.
  • S patou zatlačenou do zadní části brusle zavažte tkaničky jako při bruslení.
  • Když stojíte rovně, měly by se prsty nohou dotýkat předního konce bruslí.
  • Jakmile pokrčíte kolena a zaujmete bruslařský postoj, prsty na nohou by se již přední části bruslí dotýkat neměly.


Správné obutí hokejových bruslí

 

Když jsou brusle zavázané, neměly by se vám při chůzi/bruslení zvedat paty. Pokud se vám pata pohybuje, je to známka špatně padnoucí brusle a váš výkon a pohodlí nebudou optimální.

 

Využijte 3D Skate Fit Lab v Bauer Hockey Shopech!

Stále váháte? Stále máte ohledně výběru hokejových bruslí otázky? Chápeme. V tom případě nás můžete navštívit v prodejně, kde vám pomohou naši #BauerExperti, kteří vám nohu oskenují. Speciální skenery poskytují přesné a detailní informace, díky nimž vám společně zvládneme najít perfektně padnoucí brusle. Těšíme se na vás!