Jak vybrat chrániče ramen? Zaměřte se na pohodlí hráče i modelovou řadu


Každý hokejista nejlépe ví, jak bolí zásah od soupeře či pukem do místa v horní polovině těla, které není správně chráněné. Chrániče ramen neboli vesta hrají důležitou roli v bezpečí a pohodlí, jejich úkolem je minimalizovat drobná i velká zranění. Svůj účel ale budou plnit jen v případě, že zvolíte ty správné.

Záleží na úrovni hokejisty  

Ještě, než vyrazíte na nákup, pořádně zapřemýšlejte nad tím, jak často hráváte hokej. Pokud si chodíte jednou nebo dvakrát týdně zahrát pro zábavu s kamarády, budou vám stačit základní ramena pro amatéry. Jejich výhodou je větší volnost při pohybu a také nižší cena.

Jestli patříte do kategorie poloprofesionálů a profesionálů, vyplatí se zainvestovat do moderních chráničů, které běžně používají hokejisté při ligových utkáních. U nich je každopádně potřeba počítat s tím, že jsou vyrobené pro pravidelné hraní hokeje a že pohyb v nich je odlišný – například mají anatomické tvarování na nejvyšší úrovni.

Rozhoduje i hráčův post

Vesta je jednou z mála částí hokejové výstroje, u níž záleží i na tom, jaký post hráč zastává.

Obránci si většinou pořizují vyztuženější ramena než útočníci, protože jsou pro jejich úlohu na ledě vhodnější a bezpečnější. Samostatnou kapitolu tvoří chrániče pro brankáře, na které za zápas míří desítky střel, a tak potřebují speciální vestu s maximální ochranou každého místa na svém trupu. Což se samozřejmě odráží i na váze ramen.

Nahlédněte do velikostní tabulky

Volbu velikosti chráničů ramen provádějte podle věkové kategorie – napomůže použití velikostní tabulky. Důležité je řídit se především výškou hráče, ale také obvodem hrudníku a částečně i váhou.

Zda jste sáhli po správné velikosti, poznáte na první dobrou tak, že vám vesta dokonale sedne na tělo a bude navazovat na chrániče loktů. Taktéž by jednotlivé části měly jít snadno uchytit páskem na suchý zip – pokud nejdou, vybírejte dál.

Používejte hokejové chrániče Bauer

Určitě nepořizujte větší ramena, než jaká je vaše velikost – což platí dvojnásob u dětí. Takový chránič může být nepohodlný a jeho používáním zvýšíte riziko úrazu. 

Nepodceňte modelovou řadu

U vesty byste měli dbát i na konkrétní produktovou řadu. Zatímco chrániče modelů Vapor a Supreme mají spíš klasický a anatomicky tvarovaný střih v oblasti břicha i ramen, model PRO SERIES navazuje na dříve oblíbenou řadu Nexus nabízející široký hluboký střih. Posledně jmenovaný typ přijde vhod hráčům s mohutnou postavou a širokými rameny.

Pohodlí, pohodlí a ještě jednou pohodlí

U chráničů ramen – více než u kterékoliv jiné části výstroje – platí, že by měla padnout jako ulitá. Pokud jste zvolili vestu přesně podle velikostní tabulky, ale necítíte se v ní dobře, vyzkoušejte ještě jiný rozměr.

Používejte hokejové chrániče Bauer

Když ramena nebudou maximálně pohodlná, mohou vám komplikovat základní pohyby na ledě, a tím pádem zhoršovat výkon. Ideálně by tedy měl hráč chrániče ramen předem vyzkoušet.

Nevíte? Nebojte se zeptat

Ať už jste amatérský hokejista, nebo profesionál, výběr ramen má na výsledný zážitek z hokeje zásadní vliv. Proto se nebojte obrátit na jeden z Bauer Hockey Shopů a požádat o radu – personál vám pomůže najít správnou vestu pro dospělé, dorostence i děti.

Přejeme, aby zvolené chrániče ramen dobře sloužily a dělaly co největší radost.