Jak vybrat hokejové rukavice? Podle materiálu dlaní i výkonnostní úrovně


Hokejové rukavice

Hrát hokej bez rukavic nejde. Z této části výstroje se stal důležitý ochranný prvek, který zároveň hráči pomáhá při zakončení na bránu a ovládání hole. Nejsou ale rukavice jako rukavice. Proto vám poradíme, po jakém typu byste měli sáhnout a čemu během nákupu věnovat pozornost.

Rukavice na hokej používají jak profíci a poloprofíci, tak třeba nadšenci v přátelských zápasech na rybníku. Důvodem je především ochrana před sekerami od soupeřů, nárazy do mantinelu a jinými střety, které by mohly zapříčinit zranění v oblasti ruky. Nejvíc hokejové rukavice ocení vaše prsty.

Vybírejte hokejové rukavice podle úrovně

Kritérií pro volbu hokejových rukavic je několik, ale jako první byste se měli rozhodovat podle toho, na jaké úrovni hokej hrajete. Ve většině případů můžete vybírat z modelů rozdělených do tří výkonnostních kategorií. Dle výkonnosti se rukavice dělí na amatérské, poloprofesionální a profesionální.

Amatérské hokejové rukavice jsou cenově nejdostupnější, vyznačují se ohebností a lehkostí. V ohledu na použité materiály ale nebývají příliš propracované.

Rukavice na hokej pro poloprofesionály v sobě mívají pokročilejší technologie, například kvalitní dlaň a vnitřní materiály. To znamená jak větší pohodlí při hraní, tak hlavně větší bezpečnost.

Profesionální rukavice se pyšní prvotřídními materiály, prošívanou dlaní nebo antibakteriální podšívkou. Navíc dokonale ochrání vaše prsty. To všechno s sebou přináší i vyšší cenu.

Rozhoduje také střih

Ve druhém kroku byste se měli zaměřit na střih rukavic. U jednotlivých výrobců se střihy mohou lišit, v případě Baueru volíte ze tří variant: anatomický střih (Supreme), zkosený střih (Vapor) a klasický střih (Nexus). Nyní je místo Nexus řada PRO taktéž v klasickém střihu.

Rukavice s anatomickým střihem jsou přirozeně tvarované, pevně drží na rukách a nabízí skvělou citlivost při držení hokejky. Zkosený střih se vyznačuje větší šířkou v oblasti prstů a jejich větší pohyblivostí, to vám zajistí pohodlnější úchop hole. Klasický střih pak ocení všichni, kteří chtějí mít v rukavici dost prostoru jak na prsty, tak na zápěstí.

Správná velikost pohodlí přináší

Bez volby správné velikosti by to nešlo. U hokejových rukavic se velikost měří v palcích a rozhoduje délka od manžety na zápěstí po nejdelší prst. U Baueru vám výběr usnadní velikostní tabulky a také fakt, že jsou rukavice rozdělené do třech kategorií – dětské (8-9 palců), juniorské (10-12 palců) a seniorské (13-16 palců).

Hokejová rukavice

Řídit se částečně můžete i svým pocitem po nasazení rukavic. Prsty by se neměly tlačit ven a lem rukavice by měl být až za úrovní vaší dlaně.

Dlaně nejlépe ze síťoviny či nylonu

Pořizujete-li hokejové rukavice poprvé, vězte, že k zásadním kritériím patří i provedení jejich dlaní. Právě oblast dlaně dostává kvůli manipulaci s hokejkou nejvíc zabrat. Čím pokročilejší modely, tím kvalitnější a propracovanější dlaně od nich očekávejte.

U dlaní poloprofesionálních a profesionálních rukavic najdete materiály jako síťovinu, syntetickou kůži nebo nylon. Ten sice není tak odolný jako síťovina, zato je lehčí a mnohem prodyšnější. Výhoda je, že dnes už má kvalitní dlaně i řada amatérských rukavic.

Dva, nebo raději tři dílky?

Roli hraje i zdánlivý detail, jako je dělení prstů rukavic. Někteří hráči preferují dvoudílné prsty, jiní třídílné. Obecně platí, že čím více kloubů, tím lepší budete mít cit v ruce při držení hokejky. Profíci často volí dělení na tři části, amatéři mají v oblibě rukavice se dvěma klouby, což je bezpečnější – výplň totiž lépe chrání prsty. 

Když si nevíte rady, pomůžeme

Už máte vybrané hokejové rukavice podle svých představ? Pokud si s volbou nejste jistí, rádi vám pomůžeme online, nebo v některém z našich Bauer Hockey Shopů. Těšíme se na setkání!