💥 THE HYPE IS BACK! 💥

PROZKOUMEJ VAPOR HYP2RLITE BRUSLE & HOKEJKY 

Jak vybrat kolečka na inline brusle a zařídit jejich dlouhou životnost


Pokud vaše kolečka na inline bruslích vypadají opotřebovaně nebo mají dokonce sjetou pouze jednu stranu, znamená to, že jste se o ně moc dobře nestarali a je potřeba je vyměnit. My vám poradíme, jak se neztratit ve výběru koleček na inline brusle a jak se o ně starat takovým způsobem, aby se vám už nikdy křivě nesjely.

 

Kolečka na inline brusle

 

Vždy měňte všechna kolečka zároveň. I kdyby se vám zdálo, že máte sjetá pouze některá, nikdy je nevyměňujte po jednom. Každé z nich pak bude mít jiný průměr a jiné jízdní vlastnosti.

U koleček jsou důležité dva parametry: tvrdost a průměr kolečka udávaný v milimetrech. Oba parametry najdete na spodní straně bruslí nebo na stávajících kolečkách, která se chystáte vyměnit.

Jak vybrat velikost

Průměr kolečka se udává v milimetrech a v obchodech narazíte na velikosti od 44 mm do 110 mm. Čím je průměr větší, tím je jízda rychlejší a snadněji překonáváte nerovnosti, ale jsou hůře ovladatelné. S malými kolečky budete sice pomalejší, ale inline brusle budou stabilnější a lépe ovladatelné.

 

Při výběru můžete velikost tedy odvodit od svého jízdního stylu. Pro začátečníky se hodí maximální průměr 80 mm, pokročilí mohou sáhnout po 84 mm a zkušení jezdci zvládnou i 90 mm a větší. Pokud měníte kolečka na dětských bruslích, můžete zvolit mezi 60 a 70 mm. Nejmenší velikosti jsou vhodné pro jízdu na U-rampách a ve skateparcích.

Jak vybrat tvrdost

Tvrdost koleček se udává v jednotách „A“, přičemž nejměkčí jsou označeny jako 74A a nejtvrdší 100A. Čím vyšší číslo, tím je kolečko tvrdší a rychlejší, méně se opotřebovává, ale brusle jsou méně pohodlné na nerovném povrchu. Měkčí kolečka jsou pomalejší, ale lépe se vám na nich bude jezdit na nerovných terénech. Počítejte ale s tím, že se rychleji opotřebují, obzvláště na nerovnostech.

Pro začínající a pokročilé jezdce je ideální tvrdost maximálně do 80A. Zkušení bruslaři zvládnou i více – pokud jste si svou jízdou jistí a máte rádi rychlé tempo, vybírejte nejlépe do tvrdosti 90A.

Pečlivá údržba prodlužuje životnost

Aby vám kolečka na inline brusle dlouho vydržela, nesmíte podcenit jejich údržbu. Jejich stav výrazně ovlivňuje vaši jízdu a bez řádné péče je budete měnit rychleji. Proto je pravidelně kontrolujte a přehazujte mezi sebou, aby se sjížděla rovnoměrně.

Údržba kolečkových bruslí

Při správném jízdním stylu se kolečka sjíždí rovnoměrně. Ale především začátečníkům a dalším bruslařům, kteří si svou jízdou nejsou ještě tolik jistí, se více sjíždí vnitřní strana bruslí. Je proto potřeba je pravidelně prohazovat mezi sebou a otáčet, aby se nesjížděly jen na jedné straně a vydržely vám mnohem déle.

Protože se krajní kolečka sjíždí rychleji, je nejlepší prohazovat první kolečko se třetím a druhé se čtvrtým. Potřebujete také, aby se sjížděly souměrně z vnitřní i vnější strany, pokud tedy máte vlivem stylu jízdy sjetou pouze vnitřní stranu, při výměně kolečka také otočte.

Když nebudete brusle pravidelně kontrolovat a výměnu provedete pozdě, zanedbaný stav už nezachráníte. Naopak si koledujete o nebezpečnou jízdu a rychlejší opotřebení koleček.