Jak vypadalo první MS v hokeji? Československu stačil k bronzu jediný gól


Letos na jaře od premiérového mistrovství světa v hokeji uplynulo rovných 100 let. V dubnu 1920 se 7 týmů z Evropy a Severní Ameriky sjelo do Belgie, aby tam u příležitosti letních olympijských her začaly psát historii dnes již tradiční akce.

Staré brusle

Dodatečně uznané mistrovství

Bylo to poprvé a naposledy, co se lední hokej představil na letní olympiádě. Navíc v Belgii, která nepatří mezi země zaslíbené tomuto sportu.

První šampionát proběhl od 23. do 30. dubna 1920 pod střechou haly Palais de Glas v Antverpách a pro zlaté medaile si suverénně došla Kanada. Jenže trvalo desítky let, než byl turnaj v Belgii uznán jako vůbec první hokejové mistrovství – došlo k tomu dodatečně až v roce 1982.

Odlišný herní systém

Kromě zvláštních podmínek, za nichž premiérové MS probíhalo, měl turnaj ještě jedno specifikum: nehrál se klasickým vyřazovacím způsobem (play-off), na který jsme zvyklí, ale tzv. Bergvallovým systémem.

Ten funguje následovně: postupně proběhne čtvrtfinále, semifinále a finále, v němž se dva nejlepší celky utkají o zlato. Poražený finalista ale nebere stříbrnou medaili. Místo toho o druhý nejcennější kov znovu bojuje s výběry, které na začátku turnaje prohrály s vítězem finále (Kanada).

Šroubkův bronzový gól

Protože Československo hned v prvním duelu padlo právě s Kanadou 0:15, dostalo se do bojů o stříbro. Tam na něj nejprve vyšel volný los, následně prohrálo 0:16 s týmem USA a pokračovalo podle stejného systému do zápasů o bronz.

Bronzové medaile Čechoslováci nakonec opravdu získali. Ve finálovém klání o třetí místo porazili Švédsko 1:0 brankou Josefa Šroubka. Díky jediné trefě na celém turnaji se umístili mezi nejlepšími. Hned z prvního šampionátu domů přivezli první úspěch, a to doma sklidilo pozitivní ohlas.

Při dnešních pravidlech by tehdejší tým ČSR na cenný kov dosáhl jen těžko. Za podmínek v roce 1920 se však umístil hned za Kanadou a USA, přestože turnaj opouštěl s děsivým skóre 1:31.

Historické hokejové rukavice

Není Kanada jako Kanada

Také vítězové šampionátu z Kanady prožívali netradiční příběh. V Belgii sice hájili barvy Kanady, ale ve skutečnosti nebyli reprezentací v pravém slova smyslu.

Za Javorové listy totiž nastupoval islandskými přistěhovalci založený klub Winnipeg Falcons, nikoli výběr nejlepších Kanaďanů. Zástupci kanadského hokeje až později uznali výsledek Falcons jako oficiálně první zlato z MS i olympiády.

Žádné střídání a přihrávky dopředu

Řadu dnešních fanoušků by nepřekvapil jen herní systém turnaje v Antverpách, ale také další pravidla.

Například se tehdy ještě hokej nehrál na tři třetiny, ale pouze 2×20 minut. Zároveň byla menší ledová plocha a každý tým měl na ledě sedm hráčů (místo dnešních šesti). Navíc neexistovalo střídání, od první do poslední minuty pobývali na ledě ti samí muži.

Lišilo se i to, co si borci mezi mantinely mohli dovolit. Žádný hokejista nesměl podle pravidel přihrávat před sebe, ale pouze za sebe nebo do stran. Omezení potkalo také brankáře, ti směli rozehrávat jen ve chvíli, kdy stáli na bruslích.

Aby nebylo rozdílů málo, na dodržování pravidel v utkání nedohlíželi zcela nezávislí rozhodčí, ale zástupci některého z ostatních týmů.

Hokejová poštovní známka

Tradice několika generací

MS v hokeji 1920 se výrazně lišilo od dnešních šampionátů. Položilo však pevné základy k tradici, která přetrvává už několik generací a která přináší radost milionům fanouškům dodnes.