GARANCE DORUČENÍ OBJEDNÁVEK DO VÁNOC 🎁🎄

Kiting na inlinech? To musíte zkusit!


Nechte se na bruslích unášet drakem aneb Nevšední sport jménem kiting

Kiting na in-line bruslích

Stačí naskočit na kolečkové brusle, surf nebo snowboard, zapřáhnout před sebe tažného draka a nechat se unášet větrem. Kiting, poměrně nový druh sportu, si získává čím dál větší oblibu v Česku i v zahraničí. Pokud o něm čtete poprvé, možná vás také okamžitě nadchne.

Na první pohled jednoduchá sportovní zábava vyžaduje poctivý trénink, nechcete-li přijít k úhoně. Ale jakmile si kiting osaháte a přijdete mu na kloub, zažijete s ním nevšední druh adrenalinového zážitku.

Vzrušující jízda nejen na bruslích                  

Kiting, nebo také kiteboarding, je sport, jehož název vyplývá z hlavní pomůcky, kterou při této aktivitě používáte – tzv. kite, což česky znamená drak. Ne náhodou podoba tohoto náčiní připomíná draka, kterého jste jako malí pouštěli s rodiči na poli nebo na kopci.

Funguje to jednoduše: nazujete kolečkové brusle, speciálně upravený kite vypustíte v rozlehlém prostoru do vzduchu a počkáte, až pořádně zafouká vítr. Vzápětí začne vzrušující jízda.

Kiting má tu výhodu, že jej lze provozovat v několika formách a prakticky na jakémkoliv povrchu. Místo in-line bruslí může sportovec zvolit jízdu na landboardu (něco jako skateboard s velkými koly), snowboardu, lyžích či surfu. Odtud také pramení odvozené názvy landkiting, snowkiting a kitesurfing.

Hlavně mít helmu a chrániče

V českých podmínkách přijde nejčastěji vhod kiting na kolečkových bruslích. Na rozlehlém místě, ideálně s pevným povrchem, se můžete vyřádit jedna báseň. Kromě inlinů a tažného draka potřebujete ještě helmu a další chrániče, které oceníte zejména v samotných začátcích s kitingem.

Kite pro in-line kiting

Pochopitelně se neobejdete bez větru, který vás bude pohánět. Není ale potřeba žádná vichřice, s drakem se v pohodě rozjedete už při rychlosti větru kolem 10 m/s, u větších kitů dokonce stačí i slabší foukání.

Nechybí bezpečnostní pojistka

Z ovládání draka nemusíte mít obavy. Existují různé druhy kitů v různých designech a provedeních, například se rozdělují na ty s pevnou konstrukcí a bez ní. Základní princip je však pokaždé stejný. Pomocí čtyř šňůr o délce zhruba 20 metrů kite ovládáte buď sami rukama, nebo si jej přes trapéz připoutáte k sobě.

Ve všech případech je na prvním místě zdraví sportovce, proto v sobě draci mají zabudovanou bezpečnostní pojistku, kterou je možné v nouzi použít a jízdu okamžitě zastavit.   

Na začátku se hodí školení

K velkým přednostem kitingu patří, že ho může bez větších obtíží provozovat prakticky každý, není zapotřebí ani velká fyzická zdatnost. Stejně jako jste se kdysi naučili jezdit na kole nebo plavat, také u kitingu je vše o zvládnutí základních teoretických pouček a o poctivém nácviku.

Pokud jste úplní začátečníci, raději se nepouštějte do ježdění s drakem sami, ať nepřijdete k úhoně. I v Česku už řada instruktorů a organizací nabízí školení kitingu, na nichž získáte aspoň základní dovednosti. Takové služby se hodí a není ostuda je využít.

In-line brusle pro kiting

Kdybyste přece jen chtěli začít sami, pořiďte si spíš menšího draka. Ten není tolik nebezpečný a zároveň poslouží jako dobrý odrazový můstek ke kitingu provozovanému na vyšší úrovni.

Vezměte i kamarády či rodinu

Popadněte kolečkové brusle, případně i vlastního draka a hurá za zábavou! Kiting je ještě zábavnější, když si ho užíváte ve více lidech, takže zkuste k novému zážitku zlanařit i kamarády nebo někoho z rodiny.