Porovnali jsme in-line bruslení s během a jízdou na kole: Který sport zvítězil?


Kromě in-line bruslení patří běh a cyklistika zvláště v jarních a letních měsících k nejčastěji provozovaným venkovním aktivitám. Proto jsme srovnali jízdu na kolečkových bruslích právě s těmito kardio sporty. Zjistěte, který se hodí právě pro vás.

In-line bruslení je aktivitou, která se těší čím dál větší oblibě. A pokud jen trochu přidáte na tempu, dostanete se na zajímavé hodnoty spálených kalorií. Při takzvaném kondičním, neboli fitness bruslení můžete vysportovat dokonce až 2500 kJ/hod. Jak obstojí jízda na in-linech proti běhu a cyklistice?

In-line bruslení vs. jiné kondiční sporty

Velké srovnání jízdy na in-linech, cyklistiky a běhu. Výsledek vás překvapí

Váháte, zda jízda na kolečkových bruslích je pro vás tím nejvhodnějším sportem? Právě pro vás jsme porovnali oblíbené kardio sporty dle 4 kritérií.

Vliv na hubnutí

Pokud jste si mysleli, že běh předčí ostatní aktivity na plné čáře, budete překvapeni. Za 1 hodinu sportování ve střední intenzitě spálíte:

  • při kondičním bruslení v tempu 15 km/hod cca 1900 kJ,
  • u běhu tempem 8 km/hod cca 2000 kJ,
  • při jízdě na kole rychlostí 20 km/hod cca 1900 kJ.

Kalorie ale nejsou jediné, co se počítá. Aby tělo efektivně spalovalo tuky, musí se udržovat v aerobní zóně a dále je nutné provozovat aktivitu alespoň po dobu 20 minut. Že se nacházíte v aerobní zóně poznáte podle toho, že jste během sportu stále schopni konverzovat, což bývá obtížné zvláště u běhu.

Výsledek: Spotřeba energie je u všech sportů při střední zátěži podobná, u běhání mírně vyšší. Při běhu je však náročnější udržet tělo v pásmu, kdy spaluje tuky. Proto dáváme všem aktivitám shodně po 1 bodu.

Icon Chci In-line brusle

Zlepšování kondice

Jestli to myslíte s nabíráním fyzičky vážně a se sportováním teprve začínáte, volte delší tréninky při nízké intenzitě. Vhodnými sporty jsou jak jízda na kolečkových bruslích, tak cyklistika. U běhání zpočátku pravděpodobně nezvládnete vydržet v pohybu déle jak hodinu, a proto není příliš vhodné.

Běhání je v porovnání s bruslením náročnější

Pokud jste již zkušený sportovec, můžete posunout vaši fyzickou kondici formou intervalových tréninků, tedy krátkých pohybových jednotek při vyšší tepové frekvenci, které několikrát opakujete. Ideálním cvičením jsou například intenzivní výběhy kopců nebo opakované střídání rychlostí na in-linech. Na kole jsou podobná cvičení obtížněji proveditelná.

Výsledek: Ve chvíli, kdy s pohybem začínáte, na plné čáře vítězí jízda na in-linech a na kole. Pro zkušené sportovce jsou pak vhodné intervalové tréninky, pro které jsou nejlepšími sporty běh a jízda na bruslích. In-liny proto získávají 2 body, běh a cyklistika po 1 bodu.

Zdravotní hledisko

Jízda na kolečkových bruslích aktivuje celé tělo, a nedochází tak k přetěžování určitých svalových skupin ani k opotřebení kloubů. U cyklistiky pak člověk zapojuje zejména svaly stehen a lýtek, horní část těla bývá ztuhlejší. Většina cyklistů jezdí v předklonu s mírně zdvihnutou hlavou, čímž přetěžujeme oblast krční páteře. Běh oproti tomu zapojuje celou řadu svalů, rizikem jsou však otřesy, které způsobují opotřebení kloubů.

Výsledek: Jakýkoliv pohyb je samozřejmě zdravý, nicméně u běhu čelíte riziku rychlejšího opotřebení kloubů a u jízdy na kole přetěžujete oblast krční páteře. Bod proto patří kondičnímu bruslení.

Časová náročnost

Pokud vyrazíte na brusle či běhat, trénink vám většinou zabere okolo hodiny. Výlety na kole bývají delší, proto se velká část lidí o víkendech věnuje cyklistice a přes týden běhá či jezdí na in-linech.

Výsledek: Bod přidělujeme fitness bruslení a běhu, které lze skloubit s prací a rodinnou i ve všední dny.

Vítězem se s 5 body stává…

Jízda na kole bodovala v kategoriích vliv na hubnutí a zlepšování kondice, získává tedy celkem 2 body. O bod více, celkem tedy 3 body, jsme přidělili běhu, který skóroval v kategoriích vliv na hubnutí, zlepšování kondice a časová náročnost. Kondiční bruslení obstálo v silné konkurenci a získalo bod ve všech kategoriích, čímž mu patří 1. místo.