Rozhovor s brusičem Hynkem Svobodou


Když si přijdete nabrousit či upravit nože do Blade Masteru v pražských Holešovicích, nesetkáte se jen tak s ledajakým brusičem. V této brusírně totiž kraluje opravdový mistr svého řemesla – pan Hynek Svoboda. Jaký je jeho příběh a co vše vám dokáže ohledně úprav bruslí nabídnout?

Pokud se o (nejen) tuzemský hokej zajímáte trochu hlouběji, určitě jste jméno Hynek Svoboda zaregistrovali. Tento kustod se dlouhodobě staral o výbavu hráčů HC Sparta Praha a poté, co vyměnil Spartu za Blade Master, můžete jeho prvotřídních služeb využít i vy.

Brusič Hynek Svoboda

 

Jak se člověk dostane k práci, kdy se stará o hokejovou výstroj – ať už jako brusič nebo jako kustod?

K práci kustoda ve Spartě jsem se dostal víceméně náhodou. Doslechl jsem se, že na Spartě hledají kustoda a maséra. Tak jsem se přihlásil a vybrali mě.

 

Bylo třeba pro získání práci kustoda ve Spartě prokázat nějaké schopnosti?

Nebylo. Víceméně jsem se všechno naučil za pochodu.

 

Kustod má často v neoficiálním popisu práce distribuci dobré nálady v kabině. Sedí to i na vás? Zásoboval jste hráče vtípky?

Určitě! Každý kustod se vždy kromě vybavení stará i o dobrou náladu v kabině a vtípky k tomu neodmyslitelně patří.

 

Mohl byste uvést nějaký konkrétní příklad?

(smích) Těch podařených vtípků bylo za celou dobu samozřejmě celá řada. Na druhou stranu nemůžu být konkrétní, jelikož jde o interní záležitost, navíc uvést nějaký vtípek, aniž by čtenář znal kontext, by pro něj nemělo moc smysl. Rovněž nepopírám, že náš humor byl často dost ironický a sarkastický a většina našich vtipů je tak prakticky nepublikovatelná.

 

Byl jste dlouholetým kustodem ve Spartě, nyní jste brusič v Baueru. Proč ta změna?

Pracoval jsem jako kustod ve Spartě spoustu let a už jsem byl vyčerpaný. Pracovat pro hokejový klub je náročné, jelikož hráčům je třeba být neustále po ruce. Zápasy jdou rychle po sobě, hlavně během play-off, do toho musíte samozřejmě pořád cestovat… Po nějaké době to je skutečně únavné. Navíc skoro vůbec nejste doma, čímž samozřejmě trpí vaše rodina. V tomhle ohledu je práce pro Bauer příjemná změna.

Broušení bruslí Bauer 

V Baueru pracujete s brousícím strojem Blade Master za 700 000 Kč. Jak se s takovou mašinou pracuje?

Výborně! Je to skvělá mašina. Na takové brusce uděláte prakticky cokoliv, co kdo potřebuje. Upravit a vyprofilovat nože tak za mnou chodí i profesionálové, například kluci ze Sparty, ať je to Petr Vrána nebo Lukáš Pech – i Petr Nedvěd sem za mnou chodil.

 

Co byste doporučil hokejistům, kteří chtějí kvalitně nabroušené brusle?

Ať zajdou za kvalitním brusičem. (smích) Hráč vždy musí vědět, co přesně chce na bruslích upravit, domluvit se s kustodem a brusič by mu měl vyhovět v tom, co potřebuje.  

 

Co si myslíte o profilování nožů? (změna sklonu brusle a delší skluzná plocha nože)

Myslím, že je to výborná věc! Profilování nožů zkvalitní bruslení a tím samozřejmě zlepší výkony hráčů na ledě. Žádný hráč NHL se bez profilování neobejde a doporučil bych to i všem profesionálům v české lize. Je to zkrátka úžasná věc, akorát se tady o tom moc neví.

 

Čím si nevědomost o profilování nožů mezi tuzemskými hokejisty vysvětlujete?

Mám pocit, že se o profilování nožů obecně moc neví a tím pádem ani nemluví. Navíc finanční náklady této procedury rovněž nejsou zanedbatelné… Na druhou stranu: díky profilování nožů dokážete zrychlit každého hokejistu – od dítěte až po v uvozovkách veterána. Profilování nožů hráče posune k vyššímu výkonu. 

 

Jaké máte koníčky? Co dělá Hynek Svoboda, když se nestará o hokejovou výstroj?

Mými koníčky jsou hlavně chata, golf, rodina. Hlavně na rodinu mám teď konečně mnohem více času.