Stickhandling drills: Jak trénovat práci s hokejkou na ledě i mimo něj?


Hráč objíždí hokejové tréninkové pomůcky

Hokejový trénink není jen o tvrdé fyzické přípravě a makání na co nejlepší kondici. Podstatnou část přípravy by měl hokejista věnovat také dovednostním disciplínám, kterým kraluje takzvaný stickhandling. Přečtěte si, jak můžete zlepšit své kličkování a schopnost obalamutit soupeře, a to na ledové ploše i mimo ni.

Že vy nebo vaše dítě s hokejem teprve začínáte a doteď jste o stickhandlingu neslyšeli? Jde o speciální součást tréninku, v rámci které se hráč zaměřuje na zlepšování dovedností s hokejkou. Na rozdíl třeba od bruslení má stickandling tu výhodu, že jej můžete pilovat prakticky kdekoliv a během všech ročních období.

Zkoušejte co nejvíc stickandling drills

Základem stickhandlingu jsou stickandling drills, tedy rozmanitá cvičení pro zdokonalení práce s hokejkou. Napříč internetem najdete spoustu videí, na kterých trenéři i nejlepší hokejisté světa předvádí desítky až stovky cviků s holí. Stačí si je vyhledat, pustit a ve volných chvílích zkoušet, zkoušet a zkoušet. Jednu sadu stickhandling drills, v tomto případě zaměřenou na domácí trénink, najdete ve videu níže:

https://www.youtube.com/watch?v=j1aHxpsm3AI

Pokud hrajete hokej dlouhodobě a řadu z těchto cviků znáte, doporučujeme zkoušet hlavně nové kličky a triky.

Jak se s hokejkou zlepšovat na ledě

Pro hokejistu je nejlepší, když stickhandling piluje na ledové ploše, kde má stejné podmínky jako při ostrém zápase. Ideálně by s sebou měl mít aspoň jednoho či dva spoluhráče (na reálném soupeři se kličky zkouší skvěle), ale při individuálním drilu vám postačí také hokejové tréninkové pomůcky.

Co všechno lze pro stickhandling na ledě použít? Klasické kužely, vlastnoručně zhotovené překážky všeho druhu nebo obyčejné hokejky, ze kterých si vytvoříte překážkovou dráhu. Pomůcky pro trénink stickhandlingu si můžete také zakoupit, výrobci hokejového vybavení běžně nabízí profesionální trenažéry, kovové můstky a jiné zlepšováky, které využijete i za několik let.

Icon Trénovat stickhandling s Bauerem

Stickhandling plocha aneb trénink mimo led

Vůbec nevadí, jestli zrovna skončila sezona a na zimním stadionu u vás ve městě rozpustili led. Stickhandling totiž můžete snadno pilovat i venku na hřišti, před domem na zahradě nebo rovnou doma v obýváku.

Stickhandling plochu si můžete improvizovaně sestavit i venku na ulici

I v tomto případě se budou hodit aspoň nějaké pomůcky. Pro trénink mimo led ze všeho nejvíc pomůže stickhandling plocha, což je bílá podložka připomínající svým vzhledem i klouzavostí ledovou plochu. Jen si vyberete ideální rozměr a pak už klidně drilujte kličky od rána do večera.

Ke stickhandlingu na suchu místo obyčejného puku využijete puk na inline hokej nebo hokejbalový míček, případně lehčí variantu běžného kotouče. Chcete-li do stickhandlingu něco málo investovat, pomohou vám i speciální trojnožky suplující protihráče, závaží na hokejku nebo obyčejné lepicí pásky. Ty nalepíte na zem a snadno z nich uděláte základní překážkovou dráhu. Fantazii se meze nekladou, klidně si vyrobte i vlastní pomůcky. 

Jak často trénovat stickhandling?

Jednoduchá odpověď zní: tak často, jak to jen jde. Stickhandling je jednou z disciplín, která se na výkonech rychle projeví, takže i jen několikaminutový trénink denně posune vaše dovednosti při utkání o úroveň výš.

Důležité je na umění s holí pracovat jak mimo hokejovou sezonu, tak během ní mezi jednotlivými zápasy. Budete se pak cítit sebejistě při každém pohybu s pukem na hokejce. A nezapomeňte, že stickhandling musí být zábava, takže se snažte cvičení připravit tak, aby vás bavila.

Držíme palce, ať máte za chvíli techniku hole jako David Pastrňák!