Street hockey aneb Přišel čas na hokejovou zábavu s kamarády za domem


Street hockey alias pouliční hokej
 

Možná jste také jako malí hned po vyučování vzali hokejku, pití a utíkali na betonový plácek ke škole. Tam už čekala parta kamarádů, kteří dorazili z jediného důvodu: zahrát si alternativu ledního hokeje, takzvaný pouliční hokej, v angličtině street hockey. Dodnes patří k oblíbeným sportům, a to u profíků i amatérů.

Desítky let pouličního hokeje

Street hockey evokuje klukovské souboje na hřišti, ale ve skutečnosti za sebou má dlouhou historii i mezi dospěláky.

Zjednodušená varianta běžného hokeje se poprvé objevila na přelomu 19. a 20. století v Severní Americe, kde tou dobou začínali kvalitně betonovat silnice. A tak je malí i velcí nadšenci využili nejen k ježdění autem, ale také pro dovádění s hokejkami. Hráli na ulicích, na parkovištích nebo před garáží vedle domu. Zkrátka všude, kde bylo jen trochu místa.

Zatímco lední hokej od 20. století doznal výrazných změn, ten pouliční je až na typ používané výstroje prakticky stejný. A přesto táhne tisíce lidí po celém světě.         

Hokejbal, in-line hokej nebo něco jiného?

Bez výrazných změn zůstal street hockey nejspíš i díky své univerzálnosti. Asi byste našli jen málo dalších sportů s tak obecnou definicí.

Míček na street hockey
 

Pouliční hokej můžete hrát třeba jen s hokejkou v ruce a teniskami na nohou, případně s helmou a několika chrániči. Tím pádem se stanete součástí sportu podobného hokejbalu. Nebo s kamarády nazujete kolečkové brusle a rázem hrajete spíš inline hokej. A jestli běháte po speciálně upravené ploše, nebo na drhnoucím asfaltu? Na tom nesejde, hlavní je skvělá zábava! 

Pravidla jsou částečně na vás

Pokud nejde o profesionální soutěž či turnaj, záleží vždy na účastnících zápasů, pro jaký počet hráčů, povrch a hráčské vybavení se rozhodnou. Stejně tak mají volnou ruku v tom, zda využijí hokejbalový míček, inlinový puk nebo obyčejný tenisák.

Street hockey nezná ucelená pravidla, každopádně je vhodné dodržovat aspoň základní zvyklosti. Jde například o respektování omezeného fyzického kontaktu nebo používání takové výstroje, kterou má většina hráčů, abyste se nedostali do nefér výhody. U amatérských soubojů bývá zvykem, že zápas neřídí žádný rozhodčí.       

Sáhněte po speciální hokejce i chráničích

A teď to nejdůležitější: jakou výbavu si pořídit, když chcete svádět hokejové bitvy na plácku pod širým nebem?

Hřiště na street hockey
 

V každém případě budete potřebovat hokejku, nejlépe speciálně upravenou pro street hokej. Její čepel bývá vyrobená z tvrdého plastu, takže odolá častému tření o beton. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu pouličního hokeje, doporučujeme nevynechat ani chrániče holení, protože sekání holí do nohou bolí stejně jako na ledě. K vážnějším zraněním může dojít i v přátelských utkáních, takže zvažte i zakoupení hokejové helmy.

Další výbava závisí na zvolené variantě hry. Vydáte-li se cestou in-line hokeje, neobejdete se bez kolečkových bruslí určených pro venkovní hokej a bez doplňkových chráničů, například kolenních. Brankáři by pak měli sáhnout po výstroji, jejíž kusy jsou taktéž dostupné v úpravě pro street hockey.

S výběrem výbavy pomůžeme

Už se těšíte, až si s kamarády užijete venkovní hokejovou zábavu? Není divu, vždycky je to zážitek! Jestli vybavení na street hockey vybíráte poprvé a nevíte si rady, rádi vám s volbou pomůžeme. Buď online, nebo v některém z našich Bauer Hockey Shopů.