The Barn: Jaký příběh stojí za hokejovými začátky Davida Pastrňáka?


David Pastrňák v hokejové výstroji Bauer

David Pastrňák je důkazem, že lední hokej může hrát každý. Bez rozdílu. Rodina nejlepšího českého hokejisty současnosti neměla v jeho dětství příliš peněz, Davidovi navíc v cestě stály i další překážky. Přesto se dnes usměvavý dříč řadí k absolutní špičce NHL a udivuje hokejový svět.

„Hokej mi pomohl stát se lepším člověkem a dospět. Dal mi přátele na celý život,“ vypráví útočník David Pastrňák v sérii videí The Barn, které prezentují fascinující hokejové příběhy. Ten Pastrňákův mezi nimi nemohl chybět.

Začátky na krasobruslařských bruslích

Start kariéry měl havířovský rodák jako z filmu. Když zhruba ve třech letech začínal s hokejem, chodil na led v krasobruslařských bruslích, protože hokejové brusle nesehnal ve své velikosti. I tak si ale hraní užíval plnými doušky.

David tehdy dělal i jiné sporty, byl doslova sportovním závislákem. Pak ale přišla škola i další povinnosti a musel si vybrat jen jeden z nich – a volba padla na hokej. Možná i proto, že ho kdysi hrál také Pastrňákův táta Milan.

Jak ale sám David říká, nejvíc ho těší, že jej rodiče do hokeje nikdy nenutili a mohl o své budoucnosti rozhodnout sám. „Když budeš potřebovat poradit, budu tu pro tebe,“ řekl mu táta.

Hokejku do ruky a hurá s mámou na trénink

Školní léta měl Pastrňák podobná jako většina malých hokejistů. Vstával brzy ráno, aby byl už v 6 hodin na trénincích. Na ty ho po celou dobu doprovázela máma. Udělala malému Davidovi snídani, odvezla jej na trénink a pak pravidelně sledovala každé jeho utkání. Tak jako dnes, když v televizi kouká, jak její syn válcuje soupeře v NHL.

„S financemi to pro nás tehdy nebylo snadné, hlavně pro mámu. Ale rodiče toho pro nás udělali strašně moc. Máme s mámou skvělý vztah a vždy se jí to snažím vracet,“ vzpomíná Pastrňák.

David Pastrňák v hokejové mikině Bauer

Málem z něj byl brankář

David se hokeji věnoval, i když zrovna neměl trénink nebo zápas. Po škole si chodil ven jen tak zahrát s kamarády, prakticky den co den. Jenže zatímco dnes dominuje v útoku, tehdy dělal brankáře.

Tenkrát měl štěstí v neštěstí, že si jeho rodina nemohla dovolit pořídit brankářskou masku ani další gólmanskou výstroj. Kdyby se rozhodl pro kariéru gólmana, pravděpodobně by dnes nebyl tam, kde je.

Důležitá životní etapa ve Švédsku

V 15 letech udělal Pastrňák rozhodnutí, bez kterého by možná nikdy nenakoukl do NHL: odjel rozvíjet své hokejové dovednosti do Švédska. Bez rodiny a bez znalosti švédštiny, navíc do země, kde je vše o dost dražší než v Česku. Proto taky ze začátku jedl na oběd i na večeři jen palačinky, jejichž vaření bylo levné.

Působení ve Švédsku Davidovi dalo spoustu nenahraditelných zkušeností a otevřelo mu cestu do zámoří.

S čím David Pastrňák hraje?

 

Z nenápadného kluka hokejovým vzorem

David Pastrňák za sebou má několik sezon v NHL a prozatím jednou se stal nejlepším střelcem ligy, když se o trofej TOP snajpra rozdělil s Alexem Ovečkinem.

„Hodně dětí v Česku ke mně vzhlíží, takže chci být dobrým vzorem, a hlavně dobrým člověkem. S přibývajícími léty jsem si uvědomil, že mě sleduje hodně očí. Je pro mě důležité nikdy nezapomenout, kde jsem začínal,“ poukázal Pastrňák na své počátky v Havířově.

A co pro něj hokejový život znamená? Tvrdou dřinu při každém pobytu na ledě, kterou si ale náležitě užívá. Tak, aby dal tréninkům i utkáním pokaždé sto procent.

Ještě v jedné věci má David Pastrňák jasno: tři nejdůležitější věci na světě jsou rodina, přátelé a zábava.

Držíme Davidovi palce, aby i dál inspiroval tisíce hokejistů nejen u nás, ale po celém světě. A také aby se mu nadále dařilo udržet mezi absolutní špičkou.