Užitečné tipy, jak dítěti správně vybrat chrániče na kolečkové brusle


Ať už dítě naučíte jezdit na kolečkových bruslích sami, nebo jej svěříte do rukou profesionálů, neobejde se malý sportovec bez kvalitních chráničů. Pokud vyberete ty správné, bude v bezpečí i úplný začátečník.   

Při jízdě na in-line bruslích je třeba děti chránit od hlavy až k patě – a to doslova. Chrániče navíc kromě bezpečnostní funkce plní také další a neméně důležitý účel: pomáhají udržovat motivaci k pokračování ve výuce. Na jaké pomůcky nezapomenout, aby jezdce hned první pád na zem neodradil?

U helmy myslete na rostoucí hlavu

Alfa a omega jízdy na kolečkových bruslích je helma. Ta by měla být samozřejmostí nejen pro děti, ale i dospělé. Chrání jak před pády, tak před srážkou s dalšími jezdci.

Na trhu najdete více typů a tvarů přileb. Při výběru ale myslete především na to, že dítěti ještě poroste hlava. Proto se může hodit helma s utahovacím mechanismem, jejíž velikost nastavíte přesně podle potřeby.

Důležitou roli může hrát i vizuální podoba helmy. Pokud se její barva a provedení dítěti zalíbí, bude přílbu nosit mnohem raději. V široké nabídce najdete i helmy s odnímatelným štítkem, který chrání jezdcův zrak.

Důležité je také pohodlí

Během pádů na kolečkových bruslích dostávají pravidelně zabrat kolena, takže při shánění výbavy neopomeňte koupit jejich chrániče.

Dítě na kolečkových bruslích s chráničemi

Rozhodovat byste se u nich měli jak podle bezpečnostních faktorů, tak dle toho, zda dokážou při jízdě zajistit pohodlí. Každý kvalitní chránič v sobě má zabudovanou anatomicky vytvarovanou vycpávku a po okrajích je vyztužen změkčením.

Co se týče výběru velikosti, nemusíte si příliš lámat hlavu: většinou bez problému seženete chrániče na kolena velikosti S a menší. Velikost XXS je většinou určena pro děti od 3 do 7 let, velikost XS pro děti od 6 do 10 let a velikost S pro starší jezdce do 15 let.     

Ruce dobře ochrání i prodyšné rukavice

Společně s koleny při karambolu dostávají nejvíce zabrat ruce. Bruslař většinou padá dopředu, a tak má přirozenou tendenci pád tlumit dlaněmi, případně lokty.

K ochraně dlaní, prstů a zápěstí lze využít buď speciální chrániče s výztužemi, nebo prodyšné rukavice určené pro jízdu na in-line bruslích. Je ideální vybírat i podle toho, v jakém typu chráničů se dítě cítí nejpohodlněji.

Jak vybrat chrániče na kolečnové brusle

To stejné platí i pro chrániče loktů. U nich však zvlášť dbejte na správnou velikost, aby při jízdě nepovolovaly a nepadaly z rukou. Často napoví velikost oblečení, která bývá podobná jako u chráničů.

Podle ceny se nerozhodujte

Chrániče na ruce i nohy můžete pořídit jak v kompletní sadě, tak po jednotlivých kusech, pokud chcete klást důraz na individuální výběr pro každou část těla. Vždy ale výběr proberte i s dítětem, protože především ono musí určit, zda se ve výbavě cítí pohodlně.

U helmy a chráničů by také neměla být hlavním rozhodovacím kritériem cena, protože na bezpečnosti se nevyplatí šetřit. Jestli volíte mezi kvalitnějším chráničem za mírně vyšší částku a levnější variantou nižší kvality, raději si připlaťte.

Pak už jen nazujte kolečkové brusle a hurá za sportovními zážitky do města či do přírody. Nezbývá než popřát hezké počasí.