Začíná finále zámořské NHL. Vyhrají Boston Bruins, nebo St. Louis Blues?


Boje o Stanley Cup započnou již v noci z pondělí na úterý 28. května. Jaká je finálová dvojice, kde leží silné stránky obou týmů a doputuje slavný pohár i do Čech?

Letošní finále je reprízou z roku 1970. Tehdy Boston St. Louis nekompromisně smázli poměrem 4:0. Bude se historie opakovat, nebo St. Louis Blues ukáží svojí sílu?

Stanley Cup

Boston Bruins si brousí zuby na sedmý titul

Bostonští medvědi nejsou v bojích o titul žádným nováčkem a Stanley Cup získali dokonce 6×. Poslední vítězství si připsali v sezóně 2010/2011. Po osmi letech půstu má historicky 2. nejúspěšnější americký tým v soutěži silnou motivaci a k titulu mu má pomoci především útočná lajna s českým zastoupením ve složení Pastrňák-Bergeron-Marchand.

David Pastrňák, jehož mimochodem Bauer sponzoruje, si v dosavadním play-off připsal na svou hokejku 7 gólů a 8 asistencí, což z něj dělá 7. nejproduktivnějšího hráče této fáze NHL. V Boston Bruins působí také David Krejčí, který má ve statistikách zatím 4 góly a 10 asistencí. V případě, že bostonští medvědi ve finálových bojích zvítězí, dle tradice se tak Stanleyův pohár podívá také do Čech.

Statistiky:

  • TOP 3 hráči dle kanadského bodování: Brad Marchand (2.), David Pastrňák (6.), David Krejčí (10.)
  • Úspěšnost brankáře: Tuukka Rask, 94,17 %
  • Využití přesilovek: 36,17 %
  • Ubráněná oslabení: 88,24 %
  • Počet vstřelených gólů: 57

Jak napovídají statistiky, najít v týmu Boston Bruins slabé místo nebude pro St. Louis snadné. Tým těží ze zkušeností a spolupráce hvězdných útočníků a zodpovědné obrany podpořené finským gólmanem Tuuka Raskem, který zároveň vede statistiky brankářů a již 2× udržel čisté konto. Dle odborníků jsou nesilnější stránkou týmu právě zmíněné zkušenosti hráčů, které ztělesňuje i kapitán týmu, Slovák Zdeno Chára.

Sebevědomí přibývalo bostonskému klubu s každým zápasem, ve finále Východní konference dokonce rozdrtil soupeře z Caroliny 4:0 na zápasy. Boston tak čekala nezvykle dlouhá pauza před započetím duelů o Stanley Cup. Zda delší oddech od ledu a bruslí bude pro medvědy výhodou, nebo naopak způsobí vypadnutí ze zápasového rytmu, ukáží až finálové boje.

Zákulisím také putuje informace o zdravotní indispozici a možné neúčasti Davida Krejčího v prvním duelu.

St. Louis Blues jsou ve finále po 49 letech

Vítěz letošní Západní konference se poprvé představil v NHL v roce 1967 a hned v prvních třech letech se pokaždé dostal do finále. Týmu se ale doposud nepodařilo Stanley Cup získat a teď, po 49 letech, má další šanci. Začátek sezony však úspěchu nenasvědčoval, tým prohrál 13 z 19 úvodních zápasů a v týmu skončil trenér Mike Yeo.

Příchozí trenér, Kanaďan Craig Berube, vsadil na 25letého nezkušeného gólmana Jordana Binningtona. Ten společně s brankářskou dvojkou Jakem Allenem vytvořil sezonní rekord v délce neprůstřelnosti – 223 minut a 50 sekund.

Mezi největší ofenzivní sílu pak patří první lajna ve složení Schwartz-Schenn-Tarasenko a také čtvrtý útok Barbashev-Sundqvist-Steen. St. Louis však nespoléhá na individuality, výkon stojí spíše na týmové hře a perfektní taktice.

Statistiky:

  • TOP 3 hráči dle kanadského bodování: Jaden Schwartz (3.), Ryan O´Reilly (11.), Vladimir Tarasenko (13.)
  • Úspěšnost brankáře: Jordan Binnington, 91,42 %
  • Využití přesilovek: 20,69 %
  • Ubráněná oslabení: 77,50 %
  • Počet vstřelených gólů: 57

Síla celku St. Louis tkví v psychické odolnosti a panující vítězné mentalitě, kdy se tým zvedl ze dna ve skupině a ukázal, že umí obracet důležité duely. Výkon St. Louis se ještě zlepšil v play-off, kde hráči v průměru skórovali 4× za zápas, tedy více než hvězdami nabyté celky.

Jaden Schwartz, nejproduktivnější hráč St. Louis Blues

Klub z Missouri postoupil do bojů o Stanley Cup přes tým San Jose (za nějž nastupoval i Čech Tomáš Hertl), který nakonec udolal v šesti zápasech. Hokejisté St. Louis Blues již prohrávali 1:2 na zápasy, hráči ale opět prokázali bojovnost a psychickou sílu a sérii zápasů otočili na konečných 4:2. Tým St. Louis tak potvrdil, že do finálových bojů patří a poradí si i s týmy zvučnějších jmen.

Finálový souboj bude střetem dvou zcela odlišných týmů a pojetí hry. Vyhraje zkušený tým plný hvězdných jmen Boston Bruins, nebo perfektní souhra a taktika v podání St. Louis Blues? Sledujte finále NHL, které začíná již 28. 5. ve 2:00 SEČ.