Hokejová branka přímo před domem a další tipy, jak trénovat nájezdy


Rozjíždějící se hokejista

Rozhodčí pískne, naberete puk na hokejku a vyrazíte vstříc samotnému brankáři. Pak už jen doufáte, že maskovaného muže překonáte. Samostatné nájezdy jsou v hokeji královskou disciplínou, která rozhoduje zápasy. Víte, jak je trénovat, abyste jich proměnili co nejvíc?

U nájezdů hraje velkou roli psychika. Kdo z dvojice hráč – gólman se vyrovná s tlakem lépe, ten uspěje. O úspěchu či neúspěchu střelce ale ze všeho nejvíc rozhoduje, jak dobře má zvládnutou techniku zakončení. A ta se nedá vypilovat jinak než poctivým tréninkem!

Přečtěte si několik vychytávek, které vám se zdokonalováním v nájezdech pomohou.  

Zařaďte nájezdy do svého tréninku

Jestli jste doteď spoléhali spíš na náhodou a samostatné nájezdy během přípravy na zápasy vynechávali, pak pro vás bude tato rada ze všech nejpřínosnější. Stačí, když se na konci týmového tréninku aspoň párkrát rozjedete proti gólmanovi a zkusíte jej z nájezdu překonat.

Když budete nájezdy trénovat pravidelně a zůstanete trpěliví, první zlepšení se dostaví co nevidět.

Zkoušejte s hokejkou jeden nebo dva triky

Není potřeba, abyste uměli každou kličku, kterou uvidíte v sestřizích ze zápasů NHL. Stačí, když se ze začátku zaměříte na jednu, maximálně dvě finty (techniky zakončení), které budete neustále pilovat. Postupem času můžete přidávat další.

Klidně jedno provedení nájezdu zkoušejte i padesátkrát denně – v ostrém utkání pak kdykoli vytáhnete z rukávu eso, které máte dokonale nacvičené.

Když se nedaří, sáhněte po změně

Jeli jste poslední dobou v zápasech spoustu nájezdů a ani jeden se vám nepodařilo proměnit? Možná vás brankáři prokoukli a bude to chtít vyzkoušet něco nového. Upusťte od zavedené rutiny, vsaďte na méně obvyklé zakončení a natrénujte ho tak, abyste s ním většinu gólmanů zaskočili.

Trénování doma s kužely i puky na hokej

Když ostatní lebedí u televize, vy můžete zdokonalovat své nájezdy. Ani nemusíte být na stadionu. Pořiďte si na dvůr před dům hokejovou branku, kužely, sadu puků nebo střeleckou desku.

Dětský hokejista

S těmito i dalšími pomůckami si střihnete nájezdový trénink prakticky kdykoli a kdekoli.

Pracujte na svém stickhandlingu

Jasně, zakončení při samostatných nájezdech se dá řešit i tvrdou střelou. Mnohem účinnější ale bývají nečekané kličky. A k těm je potřeba mít skvěle zvládnutý stickhandling, tedy zacházení s hokejkou. Stejně jako nájezdy, i stickhandling natrénujete na ledě, doma na zahradě i na nedalekém hřišti. Práce s holí má totiž tu výhodu, že k ní nutně nepotřebujete puk, ale vystačíte si i s míčkem na street hokej.

Praktikujte nájezdy na více gólmanech

Pokud máte možnost, zkoušejte své kličky a nájezdová zakončení proti více než jednomu brankáři. Trénujete-li totiž samostatné úniky dlouhodobě se stejným gólmanem, bude skvěle znát vaše finty. To platí hlavně v případě, že se chcete zdokonalit v jednom nebo dvou způsobech zakončení.

Díky většímu počtu brankářů navíc zjistíte, jestli jsou nájezdy účinné, nebo platí jen na jednoho maskovaného muže a zbytek si s vašimi pokusy bez problémů poradí.

Přejeme, ať vám jde trénování pěkně od ruky a ať v zápasech promě